Komunisté se o postoji ke stavebnímu zákonu rozhodnou před hlasováním

Publisher
ČTK
13.07.2021 16:50
Praha – Komunisté se rozhodnou o podpoře nového stavebního zákona až těsně před hlasováním Sněmovny o zákonu, který jednomyslně vetoval Senát. Pokud ho chce Sněmovna přehlasovat, bude potřebovat nejméně 101 hlasů. Zákon vytvořený ministerstvem pro místní rozvoj přitom nepodpoří stejně jako při předchozím hlasování dolní komory většina poslanců vládní sociální demokracie. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik před zahájením jednání pléna novinářům řekl, že ministryně Klára Dostálová (za ANO) poslancům klubu popsala vyhlášku, která bude rozšiřovat zákon a která by měla upravit kritizovaná pravidla pro denní osvětlení obytných místností. Přesto podle něj mají někteří poslanci KSČM ještě pochybnosti.


Poslanecký klub ČSSD stejně jako v předchozích případech většinově zákon nepodpoří. "Jsme tady spíše na straně opozice," řekl šéf klubu Jan Chvojka. "Máme za to, že není dobře připraven, a věříme, že nebude touto Sněmovnou schválen," doplnil. Pro zákon ve třetím čtení hlasovali tři sociální demokraté, klub má 14 členů. "Tento početní poměr by měl být dnes, pokud budeme hlasovat, zachován," dodal Chvojka. Vedle tří sociálních demokratů při červnovém sněmovním schvalování zákon prošel jen hlasy ANO a SPD.

Komunistům vadí to, že při závěrečném hlasování prošel pozměňovací návrh, který umožní, aby obytné místnosti nemusely mít přímé osvětlení a větrání, tedy okna. Po ministryni žádali zákonné řešení tohoto problému. Ministryně při hlasování s tímto návrhem nesouhlasila. Místopředseda klubu KSČM Leo Luzar tuto novinku už dříve označil mimo jiné za skandální a návrat do středověku. Podle ministerstva by plánovaná vyhláška měla stanovit požadavky na stavby tak, aby bylo zajištěno osvětlení jejich místností denním světlem.

Stavební zákon se připravuje řadu let a jeho schvalování provázejí spory. Vláda si od něj slibuje hlavně dodržování lhůt, což by mělo zrychlit stavební řízení. Do Sněmovny ho předložila tak, že by sice vznikl Nejvyšší stavební úřad, ale část úřadů by zůstala pod obcemi, jak je tomu nyní. Sněmovnou však prošel zákon ve znění úprav hospodářského výboru, kdy se celá státní stavební správa přesune pod stát. Vzniknout by měl Nejvyšší stavební úřad a pod ním krajské stavební úřady s jednotlivými územními pracovišti podobně, jako je tomu u finančních úřadů.

Přesun úřadů pod stát se stal terčem kritiky sněmovní opozice i senátorů. Senát zákon zamítl všemi přítomnými hlasy. Senátorům na něm vadil hlavně přesun stavebních úřadů pod stát a centralizace stavební správy pod Nejvyšším stavebním úřadem. Obávali se také, že v případě schválení této změny se zpomalí stavební řízení.
0 comments
add comment

Related articles