Jihočeský kraj má tři nové kulturní památky, obchodní dům i vilu

Publisher
ČTK
25.06.2019 07:45
Czech Republic

České Budějovice


České Budějovice - Jihočeský kraj má tři nové kulturní památky. Jsou jimi obchodní dům Brouk a Babka v Českých Budějovicích, vila Theodora Fialy v Blatné na Strakonicku a měšťanský dům ve Slavonicích na Jindřichohradecku. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury (MK). U vily Blatná ministerstvo udělilo status již dříve, ale město se odvolalo. V jižních Čechách je asi 5400 kulturních památek. ČTK to dnes řekla Jana Štorková z Národního památkového ústavu (NPÚ). Městu vadí, že objekt je stavebně i technicky ve špatném stavu. Druhý rozklad proti rozhodnutí MK ale podávat nebude, uvedl dnes pro ČTK místostarosta Pavel Ounický (ČSSD).


Podle památkářů dává status kulturní památky větší šanci získat na obnovu peníze z dotací a zaručuje vlastníkům bezplatnou pomoc od NPÚ. "U vily v Blatné byl návrh (na prohlášení kulturní památkou) už z roku 2014, ministerstvo kultury vydalo už jednou prohlašovací dekret a město se proti tomu odvolalo, vrátilo se to rozkladovým řízením zpátky na ministerstvo kultury. To to potom dalo znovu do své vlastní komise. Teď se vila stala kulturní památkou, a to už město nic nenamítalo," řekla Štorková.

Vila Theodora Fialy na kopci Vinice, jíž se říká i Krčkovna, je z roku 1905, navrhl ji architekt Karel Fiala. Podle NPÚ je zajímavá tím, že se v ní stavebně dochovala výletní restaurace z počátku 20. století s hospodářským zázemím. Takových je na jihu Čech málo, uvedla Štorková. Obdobnou stavbou je vila v Rudolfově u Jindřichova Hradce, ve které žil i spisovatel Karel Čapek, když psal román Krakatit. Fiala (1862-1939) se podílel i na obnově katedrály svatého Víta ve 20. letech 20. století.

Vilu vlastní město. Objekt je podle radnice ve velmi špatném stavu, místy až v havarijním, obnova by znamenala vyměnit krov, podlahy i omítky.

"Neizolované obvodové zdivo je silně zavlhčené," uvedl Ounický. Chybí rozvody vody, elektřiny i napojení na kanalizaci. S návrhem MK loni nesouhlasili ani měštští památkáři. To, že by mohla být vila turistickým cílem, je podle radnice zavádějící myšlenka, protože dům je daleko od centra a ve svažitém terénu.

Podle Štorkové chce město vilu prodat. Ounický řekl, že prodej je jedna možnost, další pronájem místním spolkům a organizacím, jinou variantou to, že město začne vilu opravovat. Věc teď projednává majetková komise a komise pro rozvoj města, řekl místostarosta.

Obchodní dům Brouk a Babka z roku 1935 je funkcionalistická stavba, která díky tomu, že má zachovaný vnějšek i vnitřek, přesahuje podle NPÚ jihočeské poměry. Hodnotné jsou kamenné schodiště s kovovým zábradlím či mramorové obložení stěn. Dům navrhl architekt Karel Chochola. V objektu jsou nyní obchod s oděvy a bar, ve zbytku pětipatrového domu kanceláře. ČTK to již dříve řekl majitel domu Zdeněk Kult. V roce 1935 to byl s 935 metry čtverečními prodejní plochy největší obchodní dům jižních Čech.

Dům čp. 532 na slavonickém Horním náměstí ukazuje podle památkářů přirozený stavební vývoj měšťanského domu od 16. století. Hodnotné jsou, průčelí se sgrafitovou výzdobou v podobě psaníček, zaklenutí průjezdu, klenuté sklepy i dochované klenuté hospodářské budovy ve dvoře.
0 comments
add comment

Related articles