Praha - Památkáři v pražské Invalidovně dokončují stavebně historický průzkum, který je podkladem pro přípravu projekčních prací. Dokončují zaměření Invalidovny za čtyři miliony korun, které bude hotové v polovině července a je nutné, protože k budově z 18. století nejsou plány. Novinářům to dnes při návštěvě ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) v karlínském barokním objektu řekla ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.
S dokončením obnovy rozsáhlého objektu se počítá přibližně na rok 2025. "Dostali jsme od zhotovitele strategii rozvoje Invalidovny, která analyzuje možnosti místa Karlína a Invalidovny jako objektu a říká, jak bychom měli využívat Invalidovnu do doby obnovy a jakým způsobem by měla být v rámci našeho záměru využívána po obnově," doplnila ředitelka. V Invalidovně by měla vzniknout expozice věnovaná historii objektu i Karlína, edukační centrum zaměřené na kulturní dědictví, výstavní prostory a část má být využívána pro komunitní aktivity.
Invalidovna je v době, kdy se chystá rekonstrukce za 1,3 miliardy korun, přístupná veřejnosti. Od dubna je v ní vždy od pátku do neděle možnost přijít na prohlídku s průvodcem, trasa vede východním křídlem. Západní křídlo NPÚ jako správce objektu od května poskytl spolku Iniciativa pro Invalidovnu, který v ní pořádá kulturní akce.
"Máme tady správce, údržbáře a dílnu a můžeme základní udržovací práce, které se týkají zasklívání oken či opravy dveří, řešit vlastními silami. Vybudovali jsme vodovodní štolu, která nám umožnila zpřístupnit vodní přípojkou celý objekt a zajistit přívod vody do Invalidovy. Vyčistili jsme kašnu, která je ozdobou celého nádvoří," doplnila ještě Goryczková.
NPÚ převzal Invalidovnu loni v květnu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových poté, co se stát památku pokoušel neúspěšně prodat v dražbě. Budova se nabízela přibližně za 640 milionů korun.
Invalidovna vznikala v letech 1731 až 1737 podle projektu významného architekta českého baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera jako útulek pro válečné vysloužilce a jejich rodiny. K ubytování válečných invalidů budova sloužila do roku 1935. Později v budově působil Vojenský ústřední archiv, výrazně ji poškodily povodně v roce 2002 a pak byl objekt převeden na ÚZSVM. Roku 2017 byla zařazena na seznam národních kulturních památek. Areál je oblíbený mezi filmaři, natáčely se tam například scény z Amadea Miloše Formana. Dnes Goryczková ČTK řekla, že jen za prvním pět měsíců roku letos zisk z natáčení činí milion korun.