Gröbeho vila v Praze se otvírá veřejnosti

Source
Tereza Měrtlová
Publisher
ČTK
02.08.2007 00:10
Czech Republic

Prague

Praha - Gröbeho vila v Havlíčkových sadech v Praze 2 se po dokončené rekonstrukci otvírá veřejnosti. První akcí, na kterou se ve vrchní části sadů mohou Pražané těšit, je zářijové vinobraní. Čtyřpatrová vila slouží hlavně jako školicí centrum pro právníky a soudce. Prostory bude využívat i  druhá městská část, která v domě bude pořádat například koncerty.
    "Je to kulturní památka. Vliv a názor památkářů byly při rekonstrukci limitující," řekl dnes novinářům projektový manažer František Mareš. "Památkáři hlídají své prvky a dobové záležitosti, které jsou hlavně v přízemí a prvním patře nebo fasádě," dodal. V ostatních patrech a suterénu měli projektanti volnější ruku. Snažili se citlivě zakomponovat například moderní okna a svítidla. Památkáři ale i tam dohlíželi třeba na použité dveřní prvky nebo parkety. "Musí to nějakým způsobem hrát s tím, co se ve vile našlo," uvedl Mareš. Při rekonstrukci se využívala i  dobová dokumentace.
    V prvním podlaží odvedli hlavní práci restaurátoři, kteří obnovili původní štukové stropy. Ten nad schodištěm nese stopu i po pionýrech, kteří ve vile sídlili. V jeho středu je totiž umístěn srp a kladivo. "Je to na přání památkářů. Po padesáti letech se všechno stává v podstatě artefaktem," vysvětlil Mareš.
    Zrestaurovány byly i venkovní fasády se sgrafity. Pod střechou zdobí vilu pás fresek s motivy dětí, na stěnách rostlinné vlysy. V přízemí vily se nachází prostorná terasa spojená dvouramenným schodištěm s vinicí. "Jsou tu nádherné výhledy na Vršovice nebo Pankrác. Škoda, že to není atraktivnější místo. Pan Gröbe věděl, kde stavět," řekl Mareš.
    Ve vile budou knihovny, konferenční sály nebo školicí prostory. Suterén bude sloužit k ubytování studentů. K dispozici jim bude také kuchyň a prostorná jídelna, ve které je umístěn základní kámen položený Moritzem Gröbem. Většina místností ještě není vybavena nábytkem.
    Opravu za zhruba 200 milionů korun zaplatila společnost Ceeli institut. Radnici druhé městské části přispěla ještě 12,6 milionu na rekonstrukci Havlíčkových sadů. Institut opravuje i dolní Landhausku, kde budou obytné prostory pro školitele. Prostředky získává společnost z vládních dotací, nadací nebo příspěvků soukromých společností.
    Školicí centrum se zaměřuje na právníky ze zemí, které přecházejí z  nedemokratických systémů k tržní ekonomice. Kromě střední a východní Evropy přijíždějí do Prahy i právníci z Afriky nebo Blízkého východu. "Náš institut se snaží přispět přednáškami a semináři k reformám v těchto státech," řekla Simona Trázníková z institutu. Reformátory školí experti z různých zemí včetně České republiky. Za přednášení nejsou honorováni, žádné peníze neplatí ani účastníci školení.
    Vila ve stylu italské renesance vznikla v letech 1871 - 1888 jako letní sídlo průmyslníka Moritze Gröbeho. Autorem projektu byl Antonín Barvitius, interiéry navrhl Josef Schulz. V roce 1905 vilu i okolní stavby odkoupila vinohradská obec. Bombardování v zimě 1945 a následný požár stavbu značně poničily. Opravena byla o sedm let později a sloužila jako Dům pionýrů a mládeže. Od roku 2003 rekonstruoval budovu Ceeli institut. Má ji na 50 let pronajatou od městské části.
    Radnice Prahy 2 chce v Havlíčkových sadech obnovit také pavilon. Dominantní by měla zůstat stará část, kde byla dříve kuželkárna a střelnice. V nové části by měla vzniknout kavárna nebo cukrárna. Rekonstrukce se dočká také jezírko. Radní počítají i s kulturním využitím umělé jeskyně, kde by se měla konat představení pod širým nebem. Městské části se v  sadech dosud podařilo opravit Viniční altán, zděný plot a vstupní brány.
0 comments
add comment

Related articles