Cyklus Architektky tentokrát srovná italský a polský přístup

Source
KRUH
Publisher
Tisková zpráva
06.04.2016 19:55
Małgorzata Pizio-Domicz
Mariabruna Fabrizi

Přednášky a diskuze s úspěšnými architekty i architektkami české i evropské scény organizuje spolek Kruh už patnáctým rokem. Letos jsme již na scéně Studia Hrdinů přivítali 1 slovenskou a 5 českých architektek, které promluvily o své práci, projektech i novinářském působení. Cyklus pokračuje dubnovou přednáškou, na kterou přijaly pozvání Mariabruna Fabrizi z pařížského studia Microcities a Malgorata Pizio-Domiczová z Polska, která se svým manželem zpracovává návrhy budov v Opole v minimalistickém stylu. Přednáška obou architektek se koná ve Francouzském institutu 7. dubna od 19:30 hodin a vstup na akci je zdarma.

Situace žen na poli architektury je zásadně odlišná než v roce 2003, kdy organizace Kruh představila veřejnosti projekt výstavy a katalogu Povolání architektka. „Současný svět nabízí bohatší a rozmanitější příležitosti a architektky a historičky architektury v něm stále více nacházejí své místo,“ komentuje situaci Marcela Steinbachová, organizátorka akce. Už jen dle samotné logiky věci si však umíme představit možnosti uplatnění ve velkých evropských městěch a na venkově středoevropského prostoru. Takovou konfrontaci nám přinese představení práce mladé v Paříži působící Mariabruny Fabrizi s téměř o generaci starší polkou Małgorzatou Pizio-Domiczovou.

Mariabruna Fabrizi: Pole a stěna

Práce studia Microcities je ukázána skrze dva paralelní pohledy: na straně jedné přes své architektonické a urbanistické projekty, na straně druhé pak přes témata soustředěná kolem rozvíjejícího se online atlasu umění, architektury a médií Socks. „Tento blog jsme začali psát v roce 2006. Ze začátku jsme zde s mým kolegou shromažďovali materiál, který se přímo nevztahoval k architektuře a sloužil spíše jako prostor pro obsah, který jsme chtěli uchovat a analyzovat. Časem se z něj stal hybrid mezi magazínem a rozrůstajícím se vizuálním atlasem,“ popisuje vznik atlasu Fabrizi. Obě vrstvy jsou do jisté míry propojené a navzájem se ovlivňují. Veškeré projekty ateliéru vznikají jak na základě výzkumu, soutěží a zakázek, tak i skrze tvorbu textů a kurátorské aktivity. 

Mariabruna Fabrizi studovala na Univerzitě Roma Tre v Římě a je zakladatelkou a partnerkou pařížského architektonického ateliéru Microcities. Společně s Fosco Lucarellim v současné době provádí nezávislý výzkum realizovaný na stránkách Socks-studio.com. Je spolukurátorkou hlavní expozice na Architektonickém Trienále v Lisabonu nazvané Forma formy, které se uskuteční na podzim letošního roku.  V roce 2014 svou práci prezentovala také na Biennale ve Venezii.

Małgorzata Pizio-Domicz: Architektura a maloměsto

Přednáška představí první vlastní projekty a realizace vytvořené ve státní sféře i ty, na kterých Małgorzata Pizio-Domicz pracovala se svým manželem ve vlastním studiu. M. i A. Domicz je malý rodinný ateliér, který zpracovává návrhy budov v Opole v Polsku a blízkém okolí. Snaží se o důstojnost a jednoduchost blízkou minimalismu, což jak tvrdí autorka: „V regionálních městech, jako je Opole, není ani obvyklé, ani snadno přijímané.“ Podobná situace panuje v českých poměrech.  Mezi její nejzajímavější projekty patří např. rekonstrukce budovy Artpunkt – centra uměleckého vzdělávání v polském Opole, kde se Małgorzata s manželem museli vypořádat se špatným stavem dlouho neudržované budovy i s náročným stavebním programem. Architekti dům zcela přebudovali. Pro opláštění celé svatby byly zvoleny průsvitné desky z plastu, které jsou k fasádě přichyceny nepravidelně rozmístěnými nerezovými kotvami. Do míst prázdných oken vsadili LED světla, která po setmění a při rozsvícení vytvářejí dojem fasády s pravidelnou mřížkou oken.

Małgorzata Pizio-Domiczová vystudovala architekturu na polytechnice v Poznani. Mezi lety 1980–1990 pracovala ve státních projektových podnicích. Od roku 1990 spolupracuje s Antonim Domiczem. V roce 2014 byli společně vyznamenáni čestným oceněním SARP, což je nejvyšší cena polské Asociace architektů za celoživotní dílo.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V rámci dvou dalších přednášek cyklu ARCHITEKTKY inspiraci ze zahraničí přivezou celkem tři další  uznávané švýcarské architektky. Osobité chápání architektury ilustrují na příkladech svých realizací.

5. květen
Isa Stürm: Všechny možné polibky architektury (Los Super Elegantes II) a
Nathalie Rossetti: Rossetti+Wyss. Studio Hrdinů, Veletržní palác, Praha

2. červen
Angela Deuber. Studio Hrdinů, Veletržní palác, Praha


Vstupné zdarma, zapůjčení sluchátek pro tlumočení bude zpoplatněno.

Akci pořádá Kruh ve spolupráci s Národní galerií pod záštitou České komory architektů. Projekt podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Nadace české architektury, Slovenský institut v Praze, Laufen CZ, a.s., Sipral a. s., MDA Praha s. r. o., MY DVA group a.s.

Mediální partneři: Radio 1, Radio Wave, ERA21, archiweb.cz, Earch, časopis Stavba, Material Times.
0 comments
add comment

Related articles