Plzeň – Současným stavem a budoucností chátrajícího kulturního domu Peklo v Plzni se bude zabývat nová pracovní skupina složená ze zástupců vedení města, památkářů, ekonomů, architektů i odborníků na kulturu. Náklady opravy částečně památkově chráněného komplexu se odhadují na stamiliony korun. Město před dvěma lety nabídlo areál k prodeji za necelých sedm milionů korun a kladlo si podmínky na opravu a využití. Nikdo ale o koupi neprojevil zájem. Třináctičlenná skupina, kterou v pondělí jmenovala městská rada, má navrhnout, jak s Peklem naložit. Město se ho pokusí opravit, řekl dnes ČTK primátor Roman Zarzycký.
Bývalý Dělnický dům Peklo je v havarijním stavu. Když město na jaře 2018 zahájilo dílčí rekonstrukci, na kterou vyčlenilo 20 milionů korun, přišlo se na masivní napadení stropů a krovů dřevokaznými houbami. Peklo patří mezi nejvýznamnější kulturní objekty v Plzni, cenný je zejména neorenesanční velký sál, který má velmi kvalitní akustiku, jednu z nejlepších v kraji. Plzni přitom chybí kvalitní koncertní sál. Kvůli špatnému stavu je ale teď Peklo uzavřené.
"Je rozhodně shoda koalice na tom, že budeme zachraňovat tuto kulturní památku. Od komise očekávám, že během prvního kvartálu příštího roku se opakovaně sejde a bude se zabývat zejména využitím. Není třeba příliš spěchat, ale jde o kvalitu výstupu, který komise učiní, aby budoucí využití Pekla bylo pro nás uchopitelné a abychom mohli na základě doporučení komise zkusit sehnat kofinancování na národní nebo evropské úrovni," řekl primátor. Město se podle něj pokusí získat podporu i u Plzeňského kraje, který chce s magistrátem zase spolupracovat při revitalizaci městských lázní v Plzni
Poslední odhady náklad na opravy Pekla hovořily až o víc než 700 milionů korun. "V dnešních cenách si troufnu odhadnout, a nemám pro to kvalifikované posouzení, jsme s opravami někde kolem miliardy korun. Je to obrovské sousto, ale my jsme rozhodnutí tuto revitalizaci zahájit i v případě, že bychom nedosáhli na národní zdroje," poznamenal Zarzycký.
V minulosti se mluvilo hlavně o záchraně objektu, teď se město zaměří hlavně na jeho obsah a využití, řekl technický náměstek Pavel Bosák (Piráti). "Ta náplň bude definovat to, jak bude prostor řešen, jakým způsobem budou prostory upraveny," řekl. Jako jedna z možných variant je podle Bosáka i Zarzyckého například využití pro Plzeňskou filharmonii. "Ale je třeba hledat i komerční využití a využití na neziskové úrovni," řekl primátor. Pokud by se nepodařilo sehnat dotace, předpokládá, že se město pokusí sanovat alespoň památkově chráněnou historickou část.
Počátek stavby Pekla je v roce 1894, velký sál byl přistavěn v letech 1905 až 1907. V místě terénního zlomu komplex obsahuje dvě podzemní podlaží – budova s restaurací a klubová část vznikla v roce 1938, hlavní schodišťová hala, schodiště pro velký sál a sociální zařízení jsou z roku 1957. Naposledy přibylo v roce 1967 zázemí za velkým sálem.