Brno - Spolek Čisté Tuřany podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu na změnu územního plánu v průmyslové zóně Černovická terasa. Požaduje zrušení změny a navrácení do předešlého stavu, sdělila dnes ČTK jednatelka Čistých Tuřan a brněnská zastupitelka Hana Kašpaříková (Žít Brno). Podle ní byla Černovická terasa určena pro obory letectví, kosmonautiku nebo elektroniku, ale změna z května roku 2014 tam umožňuje vybudování logistických center, pro které zóna neměla sloužit. Změnu prosadilo ještě bývalé vedení ČSSD a ODS. Americká společnost Amazon chtěla v místě postavit obří sklad, ale sešlo z toho.
"Z usnesení vlády z října 2000, kterým byla Černovická terasa navržena k vybudování, vyplývá, že měla být zaplněna projekty zpracovatelského průmyslu především z oborů letectví, kosmonautiky, dopravních prostředků, výpočetní techniky, informačních technologií, elektroniky, telekomunikací a radiokomunikací, farmacie, biotechnologií nebo lékařských přístrojů," uvedla Kašpaříková.
Zároveň zdůraznila, že vláda se současně usnesla na tom, že do průmyslové zóny nelze umístit zpracování surovin, těžké strojírenství, chemickou výrobu, textilní výrobu, obchod, skladování a distribuci. "Tyto podmínky se také promítly do brněnského územního plánu," poznamenala Kašpaříková.
V květnu 2014 však byla provedena změna územního plánu, a to necelý měsíc před schválením velké aktualizace brněnského územního plánu, která zhruba na 10.000 stránkách obsahovala mnoho úprav. "Cílem bylo urychlit proces pořízení změny územního plánu proto, aby mohl záměr umístění logistického centra Amazon dostat zelenou," dodala Kašpaříková. Z výstavby centra Amazon ale sešlo kvůli tomu, že projekt původně nenašel podporu v zastupitelstvu, a proto firma od záměru ustoupila. Poté zastupitelé výstavbu schválili, ale už bylo pozdě a firma neměla zájem.
Krajský soud v Brně už loni v lednu vyhověl 15 žalobcům, kteří požadovali zrušení aktualizace brněnského územního plánu, kterou ještě minulé zastupitelstvo schválilo v červnu 2014. Podle žalobců dokument umožnil legalizaci černých staveb, výstavbu v plochách zeleně, zvyšoval index podlažních ploch a nahrával developerům. Soud aktualizaci zrušil pro nepřezkoumatelnost některých rozhodnutí. Brno se proto řídí více než 20 let starým plánem.