Slováci chtějí bourat stavby, které vyrostly bez povolení

Publisher
ČTK
21.07.2013 21:40
Slovakia

Bratislava

Bratislava - Dlouhodobý problém s černými stavbami na Slovensku chce stát vyřešit jejich bouráním. Nově by úřady už neměly mít možnost dodatečně schválit stavbu, která byla zahájena bez příslušných povolení. Toto opatření by se mohlo dotknout několika větších staveb a také mnoha nelegálně postavených příbytků v osadách u měst a vesnic, ve kterých žijí hlavně sociálně odkázání občané.
    "Definitivně se budeme moci vypořádat s již existujícími nepovolenými stavbami a zákon výrazně posílí prevenci před vznikem takových staveb," uvedl státní tajemník ministerstva dopravy, výstavby a regionálního rozvoje František Palko.
    Přísnější postup vůči černým stavbám připravovala už předchozí vláda, návrh ale parlament překvapivě odmítl. Nynější jednobarevný kabinet premiéra Roberta Fica se schválením nového stavebního zákona, který nahradí normu ze 70. let a který zavede plošné bourání nelegálních staveb, nebude mít problém. Ve sněmovně se totiž může opřít o pohodlnou většinu.
    V současnosti platný zákon na Slovensku umožňuje stavebníkům požádat o stavební povolení i po zahájení stavby. Po splnění všech zákonných podmínek investorem úřady prakticky nemají jinou možnost než stavbu legalizovat. Dodatečná stavební povolení vydávají i české úřady.
    Podle připravovaných pravidel na Slovensku ovšem už nebude možné černou stavbu dodatečně schválit a úřady automaticky vydají rozhodnutí o zbourání stavby. Kdo by výzvu neuposlechl, vystaví se hrozbě trestního stíhání. Kromě toho energetické společnosti budou povinny na takovou stavbu zastavit dodávky energií. Vlastníci už existujících černých staveb získají pouze rok na to, aby je dostaly do souladu se zákonem.
    Velké developerské společnosti reagovaly, že proti přísnějšímu postupu vůči černým stavbám nemají námitky. Kritici ovšem upozornili, že pokud černou stavbu nezbourá její majitel, tak to bude muset na své náklady udělat stavební firma, která ji postavila, nebo vlastník pozemku, jenž se stavbou nemusí mít nic společného. Příkladem jsou prý četné romské osady, které často vyrostly na pozemcích, aniž majitelé parcel nebo úřady s tím souhlasili.
    Před plošným bouráním nelegálních staveb varoval například předák romské osady v obci Krásnohorské Podhradie na východním Slovensku Ľudovít Gunár. Jak řekl listu Sme, v osadě by se nová pravidla dotkla 70 až 100 domů. Právě tamní stavební úřad v červnu vydal přelomové rozhodnutí, podle kterého má být zbourán nelegálně postavený dům na pozemku, jehož spoluvlastníkem se stal vůdce extremistů Marian Kotleba. Úřad vynesl verdikt poté, co majitelé domu v řízení o dodatečném povolení stavby nepředložili potřebné podklady.
0 comments
add comment