Moskvě jsou hranice těsné, čeká se stěhování

Publisher
ČTK
03.03.2012 16:50
Russia

Moscow

Moskva - Moskevská radnice horečně pracuje na vytvoření "koncepce rozvoje moskevské aglomerace", která má rozřešit unikátní problém - rozhodnutím nejvyšších míst se má Moskva rozšířit o 150.000 hektarů. Do soutěže o nejlepší rozvojovou koncepci se přihlásilo 67 týmů z 21 zemí, z nichž v prvním kole radnice vybrala deset z Francie, USA, Itálie, Španělska, Nizozemska a Ruska, napsal list Kommersant.

    Konkurz na vybudování "Velké Moskvy" byl vyhlášen letos v lednu. Následoval po loňském prohlášení prezidenta Dmitrije Medveděva, že největší evropské město Moskva, kde nyní žije 11,5 milionu lidí, se už v nynějších hranicích nemůže dál rozvíjet. Starosta Sergej Sobjanin pak rozhodl o rozšíření hranic města v jihozápadním směru mezi výpadovkami na Varšavu a Kyjev.
    Součástí Moskvy se tak stane 22 menších měst a obcí včetně Trojicka a Podolska, mezi nimiž má vyrůst dokonce i nové sídlo vlády a prezidenta. Význam celého projektu povýšil Medveděv tím, že jeho šéfem jmenoval vedoucího prezidentské kanceláře.
    Do letošního 1. července má mít Velká Moskva hotový návrh svého budoucího rozpočtu a základní představu o své podobě. Projektanti by měli vyřešit nežádoucí koncentraci pracovních míst v nynějším centru a zároveň odstranit nedostatek pracovních příležitostí na předměstích. Obyvatelstvo by prý mělo být v hranicích Velké Moskvy rozmístěno úplně jinak.
    Maximalistická varianta počítá s tím, že počet obyvatel žijících v hranicích nynější Moskvy by se měl snížit na osm až devět milionů. Pracovních míst v centru by měl být rovný milion, tedy o třetinu méně, než nyní.
    Odborníci ale varují, že nucené přestěhování 2,5 milionu lidí je nepředstavitelné. Úřady prý musejí na nových územích vytvořit takové životní podmínky, aby se tam lidé chtěli stěhovat sami. Jedním z lákadel má prý být přesun vlády a prezidenta, kolem jejichž sídel vznikne prakticky nové město. Na ně mají navázat nové vědecké ústavy, školy a zdravotnická zařízení.
    Celá koncepce je rozpočítaná na třicet až padesát let a s jejím vytvořením pomáhali experti z Paříže, kteří se v minulých letech podíleli na rozšíření hranic francouzského hlavního města. Z účastníků konkurzu obdrží každý 250.000 eur (6,2 milionu korun) na realizaci vlastního návrhu. Výsledky konkurzu mají být oznámeny na podzim, kdy soutěžní týmy představí výsledky své práce. V porotě prý nebudou byrokraté z moskevské radnice, ale městští architekti z Paříže, Madridu a Londýna.
    Objevují se ale i první problémy. Majitelé lukrativních pozemků za nynějšími hranicemi Moskvy se bouří a organizují protestní mítinky. Kategorický nesouhlas se záborem příměstských pozemků vyjádřili například režisér Nikita Michalkov nebo zpěvačka Alla Pugačevová. Z některých regionů zaznívají návrhy na zřízení národního parku, který by novou výstavbu automaticky vyloučil.
    Nakonec ale všechno může být jinak. Myšlenka Velké Moskvy se zrodila v hlavě prezidenta Dmitrije Medveděva, zatímco jeho předpokládaný nástupce Vladimir Putin se tomuto tématu pečlivě vyhýbá. O představě Velké Moskvy, což by mohlo být lákavé heslo v prezidentské kampani, se Putin nezmínil ani jednou. Nad budoucností metropole proto stále visí velký otazník.
0 comments
add comment