EP jednal o lepší ochraně památek před extrémy počasí

Publisher
ČTK
26.11.2019 19:50

Štrasburk - Europoslanci dnes se zástupcem Evropské komise na plénu ve Štrasburku debatovali o tom, jak lépe chránit evropská města a památky před extrémním počasím. Velkou pozornost přitom věnovali zejména italským Benátkám, které se v uplynulých týdnech potýkaly s bezprecedentními záplavami.


Evropský komisař pro humanitární pomoc a krizové situace Christos Stylianides v úvodu uvedl, že klimatické změny mají velký dopad na extrémní jevy počasí, které přicházejí častěji a s větší intenzitou. Poznamenal, že "tropické hurikány se posouvají až k irským břehům" a zmínil se o záplavách v Benátkách, při kterých bylo poškozeno kulturní dědictví.

Komisař se proto domnívá, že EU by měla umět lépe na takové katastrofy reagovat a zároveň zavést více preventivních opatření. V této souvislosti Stylianides vyzdvihl existující mechanismy, jako je fond solidarity EU na pomoc zasaženým oblastem či evropský systém včasného varování. Komisař hovořil také o evropském satelitním systému map, s jejichž pomocí lze rozsah škod způsobených výkyvy počasí lépe odhadovat. Následně komisař vyjádřil naději, že i nová EK, která by měla působit od začátku prosince, se bude těmto otázkám věnovat.

Europoslanec Antonio Tajani poznamenal, že Itálie potřebuje nyní velkou solidaritu ze strany evropského společenství a rychlé uvolnění prostředků z fondu solidarity pro oblasti, které záplavy zasáhly. Europoslankyně Simona Bonafèová připomněla, že v Evropě je téměř 400 chráněných míst UNESCO, a zdůraznila, že nestačí reagovat na následky extrémních meteorologických jevů, ale je zapotřebí jim lépe předcházet.

Europoslankyně Rosanna Conteová zdůraznila, že "Benátky nepatří jenom Itálii, ale celé Evropě a celému světu" s tím, že ztělesňují humanismus. V této souvislosti také dodala, že uvolnění prostředků z fondu solidarity trvá příliš dlouho a bylo by proto lepší vytvořit nové zvláštní fondy, ze kterých by regiony mohly čerpat rychleji.

Situace, která nastala v Benátkách, se bude podle europoslankyně Sabriny Pignedoliové nejspíše opakovat a je proto zapotřebí, aby Evropa opravdu investovala do "ekologického přechodu" a zaměřila se na vývoj a výzkum nových technologií.
0 comments
add comment

Related articles