Česko na EXPO 2010: pavilon s puky, zlatá slza a Budvar
Source Markéta Veselá
Publisher ČTK
28.04.2010 10:20
Údaje o české expozici na letošní výstavě Expo v čínské Šanghaji, která začíná v sobotu: Téma: Plody civilizace; ČR se představí s expozicí Urbanizovaná krajina, výstavní pavilon bude jakýmsi fiktivním městem plným technologických zážitků, designových překvapení a prožitků. Náklady: kolem půl miliardy Kč Pavilon: Zvenčí jej pokrývá 63.000 hokejových puků potištěných logem Expa, které vytvářejí půdorys pražského Starého Města. Tato výzdoba čínské organizátory natolik zaujala, že si budovu o rozloze 2000 metrů čtverečních vybrali mezi 24 pavilonů na oficiální plakát výstavy. Chybět nebude ani restaurace (čepovat se bude výhradně budějovický Budvar) a obchod se suvenýry.
Česká expozice: Skládat se bude z 22 velkých kostek s exponáty umělců, kteří se snaží představit zejména současné Česko. K vidění bude i výstava designu, projekce v Číně velmi oceňovaných ilustrací Zdeňka Sklenáře k Opičímu králi či výstava o Franzi Kafkovi. Prezentovat se budou i některé regiony, úspěch již dříve sklidil pražský protipovodňový systém s mobilními bariérami. Český den na Expu: 17. května; vystoupí na něm kolem 150 hudebníků, tanečníků a dalších umělců - například balet Národního divadla, Čechomor, Dan Bárta, Emil Viklický, Národní divadlo marionet, La Putyka, pouliční divadlo V.O.S.A. a další. Průvodci programem budou (i v čínštině) Spejbl a Hurvínek.
Některé z exponátů: - Obří zlatá slza (výška 80 cm, šířka 50 cm) - nejsledovanější český exponát; instalace LacrimAu, jejímž autorem je Federico Díaz, pracuje především s city člověka; propojuje lidské slzy, zřejmě jednu z mála kapalných látek, s níž se neobchoduje, zlato jako symbol emocí, moci i válek a smutku, a čich jako jeden z nejstarších smyslů. Slza bude ve skleněné krychli, do níž bude moci vejít jen každý 500 návštěvník pavilonu. Ve speciálním křesle budou při pohledu na kapku snímány jeho reakce a emoce, po jejichž vyhodnocení automatická pipetovací stanice namíchá z různých esencí osobní vůni. O zlaté slze se hodně mluvilo v souvislosti s tunou zlata, kterou nakonec Česká národní banka na její zhotovení nezapůjčila. Díaz měl náhradní řešení, zlato na exponát zakoupila společnost E-Invest. - Dvě bronzové plakety ze sochy Jana Nepomuckého na Karlově mostě - desky, které si turisté hladí pro štěstí, byly z mostu sejmuty a zapůjčeny na půl roku, po který výstava potrvá. Jedna z desek představuje zpověď královny Žofie, druhá shození těla Jana Nepomuckého do Vltavy. - "Czechoscope" - model letadla, v němž se mohou návštěvníci virtuálně proletět nad nejkrásnějšími kouty Česka. - "České perly" - 25 vybraných "perel" či "divů" budou moci diváci sledovat ve formě obřího kaleidoskopu. Zařazen byl mezi ně Karlův most, lodní šroub, slovo robot, Jára Cimrman, český architektonický kubismus, vamberecká krajka, korunovační klenoty, kontaktní čočky, české lázně, animovaný film, český křišťál a sklo či světový rekord atletky Jarmily Kratochvílové v běhu na 800 metrů z roku 1983.