Brasília/Praha - Brazilského architekta Oscara Niemeyera, který zemřel 5. prosince 2012 krátce před 105. narozeninami, proslavila především výstavba nové metropole země Brasílie. Ta se podle jeho architektonických návrhů zrodila koncem 50. let minulého století za pouhé čtyři roky. Jeho stavby jsou ale k vidění také ve Francii, Itálii, Alžírsku nebo Malajsii.
Celým jménem Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer se narodil v Riu de Janeiro, kde absolvoval Školu výtvarných umění. Poté nastoupil bez nároku na honorář do ateliéru Lucia Costy, tehdejší vůdčí osobnosti brazilské architektury, u něhož se dostal k mnoha prestižním projektům - například na budovu ministerstva školství a zdravotnictví v Riu nebo pavilon pro světovou výstavu v New Yorku.
Iniciátorem výstavby nové brazilské metropole byl prezident s českými předky Juscelino Kubitschek. Půdorys Brasílie ve tvaru letadla vymyslel Lucio Costa. Většinu staveb města, jež vyrostlo uprostřed nehostinné pustiny v tisícimetrové nadmořské výšce, však navrhl Niemeyer. Jednou z nejznámějších je téměř cele prosklená katedrála, podobná sopce, květině či trnové koruně na Ježíšově hlavě. V roce 1987 byla Brasília zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Kromě Brasílie lze Niemeyerova díla (celkem jich je na šest stovek) najít téměř po celém světě. Když kvůli svému levicovému přesvědčení musel po převratu v roce 1964 emigrovat z Brazílie, žil hlavně v Paříži, kde navrhl například sídlo Francouzské komunistické strany či administrativní budovu firmy Renault. Další jeho stavby stojí například v Itálii (budova nakladatelství Mondadori), v Alžíru navrhl univerzitu, na Madeiře kasino a v malajsijském Penangu Státní mešitu.
V roce 1988 dostal Pritzkerovu cenu, obdobu Nobelovy ceny v architektuře. Jeden z jeho posledních projektů, komplex administrativních budov v Belo Horizonte, metropoli státu Minais Gerais, byl slavnostně otevřen na jaře 2010.