Výstava ukazuje tři projekty zahraničních architektů pro města v ČR

Praha - V pražské Winternitzově vile bude mít dnes slavnostní zahájení výstava Vize pro budoucnost s podtitulem Zahraniční architekti v Praze, Brně a Ostravě. Výstava představuje několik projektů ve třech městech v Česku, které připravují zahraniční architekti či studia. Výstava už je přístupná od 20. prosince a potrvá do 22. února.


Hlavní město Prahu reprezentuje na výstavě komplex Savarin od britského studia Thomase Heatherwicka, Brno nové hlavní nádraží od nizozemské kanceláře Benthem Crouwel a Ostravu projekt koncertního sálu amerického architekta Stevena Holla. Kurátorem výstavy je teoretik architektury a publicista Adam Štěch.

Expozice odkrývá vzorek světové architektonické tvorby. "Rozhodli jsme se představit tři projekty odlišného charakteru a typologie," uvedl Štěch. Podle odborníků v Česku chybí moderní a vizionářská architektura spojená s velkým jménem. Realizace těchto tří projektů by to mohla podle pořadatelů výstavy změnit.

Thomas Heatherwick je britský architekt a designér, jehož tvorba se podle autorů výstavy vyznačuje vynalézavostí, nápaditostí a originalitou. V roce 2019 odtajnil plány pro rekonstrukci a rozšíření vnitroblokové části barokního paláce Savarin v ulici Na Příkopě v centru Prahy. Výstavba je koncipována kolem historické budovy jízdárny z 18. století, která se stává ústředním bodem celého komplexu. Heatherwick, který se při navrhování nových částí inspiroval podobou pražských pavlačí a balkonů, uvolnil prostor kolem jízdárny pro otevřenou venkovní promenádu.

Nové brněnské hlavní nádraží vznikne podle návrhu nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects, který stojí za projektem nádraží v Rotterdamu nebo rekonstrukcí a dostavbou nádraží v Amsterdamu. Projekt počítá s plynulým začleněním do městské sítě a obohacením veřejného života nové čtvrti.

Architekta Stevena Holla, kterého časopis Time označil za nejlepšího architekta Ameriky, k soutěži na ostravský koncertní sál přizvalo české architektonické studio Architecture Acts, které založili Hana Petříková a Martin Kropáč. Steven Holl se svými spolupracovníky propojí stávající Dům kultury města Ostravy, který navrhl architekt Jaroslav Fragner v 50. letech, a nový koncertní sál s kapacitou 1300 diváků. Nová organicky zaoblená hmota filharmonie se má vznášet nad stávající budovou jako ocelový mrak.

Současná architektura se v Česku nesetkává s jednoznačným kladným přijetím veřejností. Nejznámějším příkladem takového odporu byla plánovaná novostavba Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického, která nebyla nikdy realizována. Od vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže letos uplyne 15 let.
0 comments
add comment