Unikátní filmová 3D rekonstrukce a výstava archivních fotografií, zázrakem zachráněných před válečnou zkázou, připomene zmizelou krásu polské metropole.
„Předválečné Varšavě se přezdívalo Paříž východu. Město v meziválečném období zažilo mohutný vzestup a mohlo se také pochlubit řadou skvostů modernistické architektury,“ říká ředitel Polského institutu v Praze Piotr Drobniak. „Jen o několik let později však bylo toto všechno nenávratně zničeno.“
Večer věnovaný předválečné Varšavě zahájí v úterý 24. září v Městské knihovně česká premiéra letošního hitu polských kin, 3D animovaného snímku Varšava 1935. Jde o výsledek čtyř let práce počítačových grafiků a odborníků na speciální efekty ze studia Newborn, kteří na základě archivních materiálů pečlivě zrekonstruovali centrum meziválečné Varšavy. „Díky nejnovějším technologiím se můžete na chvíli stát obyvatelem onoho města. Pocítit je všemi smysly,“ říká režisér Tomasz Gomola.
Poté se program přesune do Polského institutu, kde bude o varšavském a polském modernismu hovořit historik architektury Ryszard Nakonieczny. Vyvrcholením bude vernisáž výstavy Modernistická Varšava, prezentující skvosty meziválečné architektury na černobílých fotografiích Czesława Olszewského. Expozice bude v galerii Polského institutu otevřena do konce listopadu.
Večer se koná v rámci festivalu Architecture Week Praha 2013. Projekce: 17.30 / Městská knihovna; Přednáška a vernisáž: 18.15 / Polský institut.