Výsledky soutěže: Společenské a kulturní centrum v Kuřimi
Source Česká komora architektů, www.cka.cc
Publisher Martin Rosa
22.05.2009 00:10
Veřejná anonymní ideová jednokolová architektonická soutěž
Vyhlašovatel: Město Kuřim
Předmět soutěže
Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu přestavby stávajícího Kulturního domu na náměstí Osvobození, dokončeného v roce 1962 jako zařízení TOS Kuřim. Cílem přestavby je zvýšení kapacity stávajícího hlavního sálu a přizpůsobení objektu soudobým kulturním, spolkovým a společenským potřebám města.
Termín konání 16. 1. 2009 – 16. 4. 2009
Porota Řádní členové
Ing. Oldřich Štarha
Ing. arch. MgA. Pavel Nasadil
Ing. arch. Zbyněk Pech
Náhradníci
Ing. Miluše Macková
Mgr. Ladislav Ambrož
Ing. arch. Antonín Hladík
Ing. arch. Ján Štempel
Počet odevzdaných návrhů: 29
1. cena (250 000 Kč) – ARCHTEAM PROJEKTOVÁ KANCELÁŘ s.r.o., Brno
Hodnocení poroty: Jednoduchá forma záměrně vyčleňuje objekt ze svého okolí, staví se k němu radikálně a kontrastně. Právě tento kontrast však současně ukazuje, že rozmanitost je přecijen podnějtnější než za každou cenu jednotně působící výstavba. Architektonické řešení fasád rozlišuje mezi významem částí domu a svým výrazem vhodně vystihuje funkční náplň. Vnější estetika domu prozrazuje vysokou kvalitu návrhu. Dispoziční řešení je přehledné a komunikační propojení je bezkolizní a logické. Restaurační část plně nerespektuje očekávání zadavatele soutěže. Předložený návrh však umožňuje jeho dopracování dle konkrétních potřeb budoucího uživatele bez zásadních dopadů na prezentovanou koncepci.
2. cena (150 000 Kč) – RADAARCHITEKTI s.r.o., Brno Hodnocení poroty: Soutěžnínávrh přináší novou myšlenku na zapojení společensko-kulturního centra do oranismu náměstí. Prostorově uvolněný parter přístavby budovy umožňuje přímý nástup do objektu a vytváří novou kvalitu veřejného společenského prostoru. Vlastní výraz samotného objektu je působivý, může být chápán jako podbízivý. Z hlediska tvarosloví je v návrhu nutno pozitivně hodnotit jasnou podobu stávajícího objektu a nové přístavby. Dipoziční řešení je jasné a přehledné. Polemiku si nicméně zaslouží spojení společných prosor před oběma sály a nevhodně sitovaná šatna v nejkvalitnějším prostoru celého návrhu. Dalším sporným bodem se porotě jeví výška zavěšené stěny nového objektu v nepříjemné výšce očí návštěvníků i kolemjdoucích. Problematické je i řešení malého sálu z hlediska akustiky, kdy je prezentována stěna do náměstí jako celoprosklená. Celkově se návrh vyznačuje kultivovaností a profesionálním zvládnutím prezentace.
3. snížená cena (60 000 Kč) – Ing. arch. Eliška Macková (Ostrava), Ing. arch. Jiří Halfar (Mokré Lazce), Ing. arch. Jiří Stejskalík (Ostrava – Mariánské)
Hodnocení poroty: Velkorysý předprostor vymezený průčelím a terénními úpravami vytváří bezbariérový přístup do objektu. „Zvedací opona“ tvořená předsazeným dřevěným roštěm skrývá černou tajemnou schránku kulturního zážitku. Dispoziční řešení je jednoduché, avšak umístění obřadní síně v rohu podzemního prostor neodpovídá svému významu.
3. snížená cena (40 000 Kč) - SIAL architekti a inženýři spol. s r.o., Liberec Hodnocení poroty: Vnější výraz domu prokazuje kvalitu, i když tato je v předložených vizualizacích těžko čitelná. Konstrukční řešení je jednoduché a koresonduje s estetikou objektu. Dispozice je přehledná a jednotlivé části na sebe logicky navazují.