Světlá nad Sázavou - regenerace centra města

Cena Petra Parléře 2007

Publisher
Martin Rosa
29.10.2007 20:20
Autorky: Ing. arch. Simona Fišerová a Ing. arch. Adéla Středová

Světlá nad Sázavou je město se 7 tisíci obyvateli, které je poznamenáno necitlivými zásahy z doby před 30-ti lety. Je spádovou oblastí pro obyvatele Posázaví. Centrum města je výrazně postiženo automobilovou dopravou.
Cílem soutěže je řešení zejména bezprostředního centra města, tedy náměstí Trčků z Lípy a navazujících ulic.
V současné době prochází náměstím frekventovaná komunikace, která celému prostoru dominuje. Díky tomu jsou veškeré tradiční funkce náměstí potlačeny.

Historický vývoj objektů se výrazně projevuje v celém městě. Náměstí zasáhla zejména sedmdesátá a osmdesátá léta, kdy byla stržena původní zástavba a na jejím místě postaveno nákupní centrum, obchodní centrum a hotel. Část takto vytvořených parcel, je až do dnešní doby nezastavěna. Tímto zásahem byla zcela narušena struktura města, zvláště náměstí, z kterého se stává pouze "zatáčka". Širší okolí města je poznamenáno panelovou výstavou a nově vznikajícími objekty, které se nijak nesnaží řešit urbanistické problémy města. Celkově zástavba města působí velmi roztříštěně a nejednotně.

Urbanisticko - architektonické řešení
Urbanistické řešení spočívá ve zcelení jednotlivých prostor, dostavbě jednotlivých částí (bloků). Jednotlivé stavební počiny historie nelze zcela popřít. Snažíme se tedy o maximální sjednocení celé struktury města. Navrhujeme novostavby, dostavby bloků a úpravy fasád, tak aby vznikaly jasné městské prostory.

Náměstí
Svažité náměstí Trčků z Lípy je poměrně velký prostor, působící v současné době velmi neukončeně. Spíš e jako "velká zatáčka". V dnešní době má náměstí zcela jinou funkci než v minulosti, není již využíváno jako hlavní obchodní plocha města. Proto jsme se rozhodli jej rozdělit na dvě části, vložením novostavby. Každé nově vzniklé náměstí má svojí funkci. Hlavní část - před Městským úřadem. Tzv. Horní náměstí neboli Radniční ( funkce "světská" - obchodní). A druhá část je před kostelem sv. Václava. Tzv. Dolní náměstí neboli Kostelní ( funkce "duchovní").

Novostavbu navrhujeme jako dvoupodlažní objekt. Je vsazen do svažujícího se terénu náměstí, a jasně dva nové prostory vymezuje. Jeho náplní je v prvním patře restaurace s kavárnou, které budou přístupné z Horního náměstí. Vstup do přízemí je z Dolního náměstí od kostela. Náplní je galerie, s možností využití jako multifunkční sál.

Při dnešním uspořádání je kostel v prostoru náměstí zcela upozaděn. Nové členění prostorů mu navrací jeho dominantnost. Podporujeme ji zejména monumentálním schodištěm vedoucím ke kostelu, směrem od fary stojící na protější straně Dolního náměstí. Na schodiště a rozšířený chodník před farou navrhujeme jednoduché rozmístění soch. Původních barokních i nových.

Řešení navrací náměstí původní společensko-kulturní funkci.

Dlažba
Jednotlivé funkční části náměstí i přilehlých ulic jsou odlišeny především dlažbou, kterou navrhujeme v návaznosti na kamenickou tradici města.

Pro hlavní komunikaci jsme zvolili řádkovou dlažbu z velké žulové kostky. Horní a Dolní náměstí tvoří kamenná štětová dlažba, skládaná do vějíře. Typické zálivy před domy jsou zdůrazněny otočením štětové dlažby o 90°. Ke stávajícím zálivům přibyl i nový, vytvořený vložením novostavby. Chodníky navrhujeme z Pražské mozaiky (5x5 cm). Povrch ostatních ulic tvoří kroužková dlažba z kostek 10x10 cm. V dopravně zklidněných ulicích je kroužková dlažba doplněná středním pruhem. Volby povrchů komunikací vychází ze stávajícího stavu, kdy nahrazujeme zejména asfaltové povrchy. V zeleném pásu podél řeky navrhujeme mlatové cesty.

Zeleň
Centrum města obepíná z jižní části řeka Sázava . Pás zeleně obklopující řeku, zabíhá až téměř na náměstí, ke kostelu sv. Václava. V jihovýchodní části řešeného území navrhujeme podél řeky parkové úpravy se sportovně rekreačním účelem, v návaznosti na rekonstrukci stávajícího objektu bazénu, sloužícího dnes jako diskotéka. Obnovení sportovně-rekreační funkce tohoto objektu považujeme za přínosné.

Nová stromořadí navrhujeme zejména na náměstí, kde se snažíme opět o jasné vymezení prostoru. O sjednocení celkového výrazu náměstí. Také v ulici Dolní zeleň oddělí obytné domy od objektu výměníkové stanice.

Mobiliář a osvětlení
V prostoru náměstí navrhujeme jednoduché lavičky, rozmístěné v prostoru před radnicí, na štětové dlažbě. A dále v menších trojúhelníkových zákoutích, vytvořených původní zástavbou ve východní části náměstí. Na Horním náměstí lze využívat prostor před novostavbou. Je zde možnost rozmístění stolků pro restauraci a kavárnu.

Pro osvětlení hlavních ulic centra města navrhujeme moderní lampy veřejného osvětlení (Thorn Lighting - Alumet) v kombinaci s nástěnnými lampami v užších ulicích.


Ze stanoviska Hodnotitelské rady:
Návrh se opírá o komplexní analýzu území a širších vztahů s důrazem na pochopení historických vazeb ve struktuře města. Chápe město jako organismus, jehož život je dokumentován vrstvami stavebních etap vývoje. K těmto vrstvám přiřazuje vrstvu 21. století, která má v jednotlivých partiích města proměnlivou intenzitu, ale současně působí jako promyšlený a ucelený koncept.
V severozápadním segmentu je navrženo doplnění původní vesnické ulicové struktury. Zelený pás podél řeky je řešen s cílem posílit rekreační a odpočinkové funkce. V západní frontě náměstí je navrhována dostavba před obchodním centrem, která respektuje stopu původní zástavby, včetně podloubí jako veřejného prostoru. Další doplnění proluk pomáhá obnovit konturu náměstí, zejména v důležitých pozicích nároží.
Studie vnímá posun ve významu náměstí a jeho vztahu k potřebám obyvatel, a proto se jej nebojí rozčlenit vložením novostavby polyfunkčního domu na část "duchovní" s výrazným posílením vazby fara - kostel a "světskou" věnovanou radnici a komerčním aktivitám. Na první pohled odvážná stavba s víceúčelovým sálem, galerií a kavárnou je kompozičně a hmotově promyšleným krokem, který může přinést potřebný pozitivní impuls a zatraktivnit život ve městě. Projekt je třeba chápat jako ucelenou vizi mířící k ozdravení městského centra a současně jako podklad pro další dílčí projekty sloužící k jejich naplnění.

Ing.arch. Tomáš Hradečný


Ing. arch. Adéla Středová (1975) - absolventka fakulty architektury ČVUT v Praze. Spolupracovala s ateliéry Schaufler - Roskovec a Aulík Fišer architekti. Od roku 2007 spolupracuje se Simonou Fišerovou.

Ing. arch. Simona Fišerová (1978) - vystudovala fakultu architektury ČVUT v Praze. V letech 2003 - 2005 spolupracovala s ateliérem HŠH architekti. Od roku 2007 spolupracuje s Adélou Středovou.


0 comments
add comment

Related articles