Zlín – Město Zlín zná vítěze architektonické soutěže na postupnou rekonstrukci zámku v centru města. Představám poroty se nejvíce blížil návrh ateliéru architekta Pavla Mudříka, na kterém s ním spolu- pracovala architektka Martina Gábor, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Opravy se budou s největší pravděpodobností dělat za provozu a po etapách.
Komise vybírala pouze ze tří návrhů. "Vítězný návrh Pavla Mudříka byl nepochybně nejpropracovanější a také se nejlépe vypořádal s provozními schématy zámku. Zároveň jsme přesvědčení, že k rekonstrukci zámku přistupuje citlivě a v některých aspektech navazuje na architektonický koncept architekta Leopolda Bauera z let 1904 až 1905, z období poslední koncepční přestavby zámku. Líbí se nám rovněž důraz na kvalitní řemeslné zpracování zámku," uvedl náměstek zlínského primátora Pavel Brada (ANO). Hlavním cílem rekonstrukce podle něj je, aby se zámek jako nejstarší budova ve městě stal kulturním a společenským srdcem města.
Hodnotící komise ocenila, že vítězný návrh přináší nové impulsy do atria a interiérů. Přízemí bude využito pro restauraci, kavárnu, cukrárnu a řemeslnou pekárnu, popřípadě tam bude umístěna i čokoládovna. "Druhé nadzemní podlaží obsahuje dle návrhu výstavní prostory, reprezentativní společenské prostory, příslušné zázemí, hudební sál a edukativní prostory. Ve třetím nadzemním podlaží je umístěno muzeum historie města Zlína. V podkroví jsou navrženy prostory administrativní, například pro Kancelář architekta města, popřípadě jiné odbory města včetně přednáškového sálu s kapacitou přibližně 60 míst," uvedl mluvčí.
"Vítězný ideový návrh by měl být nyní rozpracován do detailnější studie, k čemuž se budou vyjadřovat kromě města jako majitele objektu také stávající i budoucí uživatelé budovy. Klíčová role bude památkové péče, pro kterou je zámek památkou prvořadého významu," uvedl vedoucí městského oddělení prostorového plánování Ivo Tuček.
Z rozpočtu města by měla být hrazena výměna elektroinstalace, podlahovin nebo oprava rozvodů vody a kanalizace. Na výměnu oken a dveří již město získalo dotace, na další části rekonstrukce, například repasování vstupních vrat, opravu komínů či fasády, se město pokusí získat další dotace.