1936 - narodil se 25. července v Londýně australským rodičům
1961 - diplom na Sydney Technical College (UNSW)
1964-69 - pracuje pro Ancher Mortlock Murray & Woolley, Sydney
1969 - zakládá v Sydney vlastní kancelář
Glenn Murcutt se narodil australskému páru v Londýně roku 1936, vyrůstal na Nové Guineji, dnes žije v Sydney a v žádném případě není metropolitním člověkem. Co tohoto architekta proslavilo, jsou jeho rodinné domy, které stojí někde v širé Austrálii, daleko od všech měst. Domy se svými střechami z vlnitého plechu, velkými skleněnými fasádami a konstrukcí, která působí spíš jako provizorní stan. Domy jako Meager House, Marie Short Funhouse, Riversdale-Houses zastrčené v krajině vypadají se svými klapkami a plechovými křídly jako brouci a mohly snad i pobíhat. Tyto lehké a přírodě blízké domy udělaly z Murcutta jednoho z nejslavnějších australských architektů. Kde je ukazována "australská architektura", kde se mluví o jednotě mezi přírodou a architekturou, jsou také ukazovány Murcuttovy pustevny. Přitom se jedná o dvojité nedorozumění: Murcuttovy domy nejsou žádná "australská" architektura, nýbrž evropské sny o jednoduchém životě přenesené do australské krajiny. "Co mě nejvíce ovlivnilo", říká Murcutt, "byla architektura Miese van der Rohe a Thoreův slavný traktát Walden".
To, co staví, je směsicí obojího: romantická samota v pustině, sen o bezprostředním životě daleko od civilizace. Ekologické zase tak všechno také není - dokonce se Murcuttovy domy blíží nejneekologičtějším představám o stavění vůbec (osamělý dům mimo město). Představa, která vedla k přírodu pojídajícím satelitům rodinných domků na okrajích měst, z nich se každodenně chrlí kolony aut a zároveň válcují to, co tak usilovně hledají: přírodu. Murcutt je romantik, kterému se podařilo zrealizovat svoje sny o bydlení v jednom z posledních neporušených ekosystému na této planetě. Když obdržel jako 26. laureát Pritzkerovu cenu, dala porota jasně najevo následující: Nejen ekologicky pokrokové stavby pro budoucnost měst, ale i romanticky zamýšlené budovy, ukazují jak mohou být sblíženy příroda s bydlením.
Jednu vlastnost tohoto podivína, který jezdí ve svém Citroënu z roku 1979 a obývá 700-akrovou farmu, si cením nadevše. Jako architekt pracující samostatně bez společníků, pomohl založit nejméně 16 nových kanceláří, dávaje mladým architektům projekty, na které on sám neměl čas.
"Ukázal jsem, že jako samostatně pracující architekt můžu přežít. Sice ne nějak úžasně placený, ale přežil jsem. Mladí architekti uviděli, že mohou začít vlastní praxi bez nutnosti být po zbytek svého života spojen s obřími studii. Výhled mladého architekta být pouze corporate není v Austrálii tou jedinou cestou - jsou zde spousty mladých lidí praktikujících samostatně nebo pouze s jedním nebo dvěma lidmi." GM