Sympozium Architektura – žádná věda! – Zprostředkování architektury, edukace a inspirace

Pořadatel
Fakulta architektury VUT v Brně

Místo konání
FA VUT, Poříčí 5, Brno 639 00

Start
thu 21.3.2024 09:30

Lectures



Publisher
FA VUT
Sympozium Architektura – žádná věda! s podtitulem „Zprostředkování architektury, edukace a inspirace“ představí 21. 2. 2024 na Fakultě architektury VUT v Brně možnosti, jak přibližovat architekturu dětem i veřejnosti a zvyšovat jejich povědomí o prostředí, ve kterém žijeme. Své postoje k tématu představí sedm odborníků z oblasti architektury, umění i pedagogiky, mezi kterými jsou i Rostislav Koryčánek, Krištof Kintera, Šárka Svobodová a další. 
Sympozium s inspiračními workshopy vznikly v rámci projektu Srozumitelná architektura, který propojuje sousedící vzdělávací instituce Katedru výtvarné výchovy PdF MUNI a FA VUT už od září 2023. Projekt má za cíl zvýšit zájem o architekturu u žáků v téměř celé škále naše vzdělávacího systému, od mateřských škol přes základní až ke středním školám.
Architektura – žádná věda! – zprostředkování architektury, edukace a inspirace pro studenty i širokou veřejnost – proběhne ve středu 21.2.2024 v aule Fakulty architektury VUT, Poříčí 5 v Brně. Vystoupí historička architektury Lucie Valdhansová s příspěvkem na téma Architektonický manuál jako nástroj popularizace architektury, popularizátorka architektury Šárka Svobodová s problematikou procházení architekturou, kurátor Rostislav Koryčánek se bude věnovat tématu Výstava jako specifická situace architektury, Sochy domů představí Krištof Kintera, ilustrátor David Böhm a architekt Osamu Okamura posluchačstvo seznámí s projektem Město pro každého a edukátorka Michaela Casková působící ve Finsku promluví o lesních pavilonech pro děti.
V návaznosti na sympozium proběhnou také inspirační workshopy pro studentstvo zapojených fakult i pro zájemce z veřejnosti od externích lektorek Lucie Štůlové Vobořilové, Michaely Matysové, Romany Horákové, Martiny Kárové a Jany Kostelecké, prostřednictvím kterých si účastnictvo na vlastní kůži vyzkouší již zaběhnuté edukační programy z praxe. Více informací o workshopech najdete zde.
V rámci projektu Srozumitelná architektura vznikají v autorském teamu umělkyň a edukátorek Andrey Kaňkovské, Susan Maly a architektek Anny Kotlabové a Adély Šoborové koncepce vzdělávacích programů pro mateřské, základní i střední školy, které se během jara dočkají pilotní výuky na zapojených brněnských školách. Děti a dospívající se prostřednictvím sochařské laboratoře, práce s vlastním tělem nebo dokumentováním prostoru hravě seznámí s prostředím, které architektura a člověk vytváří. Na základě získaných zkušeností budou vypracovány metodické materiály, které fakulta nabídne k širokému využití ve školství. Vznikající edukační programy budou také zařazeny do Oborové mapy Uměním.Sympozium se koná 21. 2. 2024 od 9.30 na Fakultě architektury VUT na  Poříčí 5 v Brně.
Přihlašování na sympozium je možné zde.
0 comments
add comment