Projekt The Mark je špičkovou kancelářskou budovou nacházející se na okraji samého centra hlavního města Rumunska, Bukurešti; v blízkosti nádraží Gara de Nord a náměstí Piata Victorie. Ve srovnání se severní částí metropole, kde došlo k výstavbě nových, převážně kancelářských projektů, byla tato čtvrť města kvůli malé atraktivnosti doposud v pozadí zájmu investorů.
Náš klient SIMMO AG díky svému projektu změnil tento zaběhnutý stereotyp a do zatím poměrně zanedbané části města vnesl impuls pro celkovou obnovu a regeneraci této čtvrti.
Technologicky velmi sofistikovaná budova, která byla dokončena v roce 2019, se skládá ze dvou předem urbanisticky definovaných objektů: patnácti podlažní věže a šesti podlažního "pódia". Užitná plocha kancelářských a obchodních ploch činí 30 300 m², přičemž pod nimi se nacházejí tři podzemní podlaží, která mají velikost 15 200 m² a jsou určena primárně k parkování 297 aut.
Budova má výrazný technicistní charakter definovaný použitými materiály, jako je sklo, beton, hliník a nerezová ocel.
Kancelářská patra obsluhují vysokorychlostní výtahy, zatímco obchodní plochy pro restaurace a kavárny v přízemí pomáhají obnovit zaniklý ruch této městské části.
Objekty rovněž nabízí uživatelům prostřednictvím teras a balkónů několik možností kontaktu s okolím, ve kterém bylo vytvořeno maximum nových zelených ploch.
Projekt byl od počátku koncipován ve standartu BREEAM Excellent. Jedním z klíčových faktorů pro získání tohoto certifikátu bylo použití unikátních nerezových solárních žaluzií, které pomohly snížit celkovou spotřebu energie objektu o více než 30 % a to aniž by došlo k výraznému snížení kvality osvětlení interiéru a zároveň se podařilo zachovat přirozený výhled do okolí.
Maximální prosklení velmi transparentními skly také umožnilo výborně osvětlit kancelářské plochy, a tudíž redukovat potřebu umělého osvětlení.
Večerní nasvícení objektu pomocí bílých LED pásků a kombinace světlých a tmavých materiálů použitých jak v exteriéru, tak i v interiéru mají působit jako připomínka černobílých filmů, které byly promítány v jednom z nejstarších kin ve městě, jenž stávalo v bezprostřední blízkosti objektu a bylo bohužel zbouráno při rozšiřovaní městského bulváru Calea Buzesti. Fasádní žaluzie fungují rovněž také jako novodobé "filmové plátno", na které lze večer po jejich zatažení při různých příležitostech promítat. Díky napojení každé žaluzie jednotlivě na BMS je možné na fasádě dokonce vytvořit kinetické instalace.
Chapman Taylor pracoval na projektu jako hlavní architekt od prvotního konceptu až po autorský dozor na stavbě. Díky našemu klientovi SIMMO AG jsme dostali volnou ruku k vytvoření zajímavého a – troufám si říci – i nadčasového projektu, který je první vlaštovkou obnovy této bukurešťské čtvrti.
Projekt se stal finalistou soutěže Stavba roku, v kategorii Veřejné budovy, pořádané rumunskou komorou architektů OAR.