RD Borová Lada

RD Borová Lada
Spoluautor:Ing. Petr Marek
Completion:2020


Foto: Ing.arch. Jan Pernekr
Novostavba je určena pro rodinné bydlení pěti členů domácnosti. Parcela, na níž dům vyrostl, se nachází v samém srdci Národního parku Šumava na Borových Ladech. Již samotná parcela upoutá pozornost, a to především výhledem do zalesněné krajiny s vrcholky blízkých kopců Vyhlídky a Homole.
Hlavním úkolem tohoto projektu bylo nalézt ideální formu, která bude vycházet z tradičního stylu výstavby v této lokalitě, zároveň však bude soudobou interpretací regionální šumavské architektury. Cílem bylo vytvořit dům, který nebude neotřele imitovat historismy, ale stane se v daném kontextu a díky reflexi historie sebevědomou architekturou.
Tradiční šumavská lidová architektura je typická svou elementárností, surovostí a účelností, byla vždy otiskem okolí, ve kterém vyrůstala. Proto se na těchto stavbách objevovaly především přírodní materiály jako kámen-žula, většinu stavby tvořilo dřevo a neopomenutelným materiálem bylo sklo, které bylo vyráběno v nedalekých sklárnách.
Tvrdé životní podmínky, které v těchto končinách panovaly, se značně změnily. Koně vystřídala auta, proto jim musíme vytvořit novodobé stáje. Většina obcí je odkanalizována, elektrifikována, tedy suchý záchod nahradilo splachovací WC a svíčky zase nová elektrická svítidla. Malé okenní tabule vystřídala velká okna, aby byl interiér co nejvíce propojen s okolní přírodou. Nicméně tradiční principy a používané materiály by se měly do samotného návrhu novostavby promítnout, jelikož se zakládají na zkušenostech našich předků.
Není tedy náhodou, že nový dům se formálně a materiálově značně inspiruje tradičním šumavským archetypem domu. Dům se snaží až chameleonsky otisknout okolí do svého pláště. V některých místech se značně otevírá svému okolí, jinde se naopak před nevlídným okolím chrání. Počet materiálů je redukován na minimum, aby si dům uchoval elementárnost projevu. Detaily jsou řešeny tak, aby byl dům co nejvíce kompaktní tedy - tvarově čistý.
Dům pracuje s otevřeností/uzavřeností do svého okolí. Vstupní prostory disponují krytým stáním pro automobily a závětřím u hlavního vchodu do objektu. Hned za vstupem se nachází schodišťová hala, odkud jsou také přístupné servisní prostory jako technická místnost, WC a koupelna. Z této haly se dostaneme do hlavní pobytové místnosti, která je řešená jako otevřená. Nachází se zde kuchyňský kout, jídelna a obývací pokoj. Důraz byl kladen na maximální otevřenost jak vizuální, tak i fyzickou se zahradou a nádhernými výhledy.
Z hlavní pobytové místnosti jsou přístupné šatna, pracovna a špajz.
Podkroví domu nabízí čtyři pokoje včetně ložnice rodičů. Každý pokoj má svou vlastní šatnu, rodiče a děti mají svou vlastní koupelnu. V podkroví se nachází ještě jeden menší pokoj určený pro hosty.
Dům je řešen jako dřevostavba s vestavěným monolitickým tepelně-akumulačním jádrem z pohledového betonu, do kterého je integrován krb na dřevo. Důraz byl kladen na to, aby vyzněly veškeré použité materiály tedy beton, sklo a dřevo. Dům přiznává materiály ve své surovosti a nechá je přirozeně stárnout. Fasáda domu je řešena z modřínových prken, která nejsou nikterak ošetřená, a tedy postupem času získají svou typickou šedou patinu. Štíty domu jsou z modřínového opáleného dřeva.
Pozemek navíc disponuje doplňkovou stavbou - kůlnou, která plní funkci skladu dřeva, sportovního vybavení a skrývá v sobě tepelné čerpadlo, které vyživuje celý dům teplem.
Ing. arch. Karel Harazim
0 comments
add comment

more buildings from Harazim Karel Architektura