Chata Lipka

Chata Lipka
Completion:2023


Fotografie: Ing. arch. Jan Pernekr
Generální dodavatel: ROBERTOLLEDUMNAKLIC
Rekonstruovaný dům určený pro rodinnou rekreaci se nachází na Šumavě na okraji malé osady Lipky u Vimperka, obklopený okolními lesy a pastvinami. Dům dělá společníka přilehlé novostavbě a staršímu domu opodál. Objekt je situován v mírném svahu s jižní orientací a výhledem do údolí řeky Volyňky a na vrchol Světlé hory. Dům je dopravně obsloužen z východu, kde se nachází místo pro parkování a hlavní vstup.

Historický objekt ve tvaru L byl členěn na část určenou k bydlení a na část hospodářskou – stodolu. Nově je celý dům určen k rodinné rekreaci. Vnitřní dispozice je výškově členěna a upravena tak, aby se vtěsnala do historické hmoty. Dům si tak hraje pomocí vertikální komunikace s jednotlivými místnostmi, na které navazují podesty schodiště. Hlavní pobytový prostor tvoří kuchyně, jídelna a obývací pokoj a spolu se vstupními prostory a pracovnou jsou v jedné úrovni s příjezdy a vstupy. Hlavní pobytový prostor je výškově uskočen nad přilehlý terén, dům v sobě svírá venkovní dřevěnou terasu a pobytové schody, které jsou posazeny níže v těsném kontaktu s terénem. V těchto místech se taktéž dům otevírá v maximální možné míře výhledům a slunci, a tvoří tak soukromou a krytou část vůči okolí. Naopak směrem k cestě je dům uzavřenější tím, že se zachovávají původní skromnější okenní plochy.

Dům je výškově členěn na čtyři základní úrovně. První jsou přízemní prostory staré stodoly, které mají novou náplň, a to malou dílnu s kolárnou, technickou místností a vinným sklípkem s návazností na exteriér v podobě dřevěné terasy. Pobytové denní místnosti, pracovna, hlavní vstup, který navazuje na parkovací plochu ze žulových kostek, představují hlavní podlaží. Třetí úrovní je prostor ložnice rodičů s vlastní koupelnou a s výhledem skrz kulatého čtecí okno. Poslední úrovní je pak větší dětský pokoj s koupelnou a panoramatickým vikýřovým oknem.

Světlo v domě bylo jedním z důležitých témat. Parcela je velmi větrná a zvláště na podzim a v zimě velice nevlídná, proto se také starý dům směrem k západní návětrné straně uzavíral. Nový dům naopak velkoryse využívá bezrámových skleněných ploch, které poskytují nádherné výhledy do okolí, světlo, a vytváří tak v interiéru v čase se měnící obrazy.

Použité materiály vychází z historického objektu, ve kterém byly použity dřevo, kámen a omítka. Střešní eternitové šablony byly vyměněny za falcovaný hliníkový plech, dřevěná fasáda je řešena jako provětrávaná z modřínových prken, omítka je štuková a je zachován přiznaný původní kamenný sokl. Objekt je kompletně nově zateplen a řešen jako energeticky úsporná budova. Primárním zdrojem energie je tepelné čerpadlo vzduch/voda, jako sekundární zdroj energie se používá obestavěná krbová vložka na dřevo, která je umístěna v hlavním prostoru.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
Krásný
Jan Šembera
18.10.24 11:40
Karle, super
Jan Bek
02.11.24 09:39
show all comments

more buildings from Harazim Karel Architektura