Knižní věž v Gentu

Boekentoren

Knižní věž v Gentu
Architect: Henry van de Velde
Address: Rozier 9, Gent, Belgium
Investor:Ghent University
Project:1933
Completion:1936-42, 2007-22
Area:20000 m2


Autorka rekonstrukce: Barbara Van der Wee
Soutěž na rekonstrukci: 2007
Rekonstrukce: 2012-22

Zdroje:
Boekentoren | Wikipedia [online]
Booktower | Visit Gent [online]

Book Tower | UGentMemorie [online]
Tato takzvaná čtvrtá věž Gentu je projektem významného belgického architektka Henry van de Velde z roku 1933. Věž je umístěná na nejvyšším místě ve městě, které nabízelo architektovi jedinečnou příležitost darovat Gentu čtvrtou věž. Knižní věž se svou výškou 64 metrů (210 stop) sahá k nebi nad Gentem spolu se svými (pozdně) středověkými předchůdci a dotváří tak panorama města. Je také signálním prvkem značícím univerzitu. Město si touto stavbou uskutečnilo sen, vytvořit „přehlídku věží“. Ke kostelní věži kostela Saint-Nicolas, zvonici a katedrále svatého Bavona se tak připojila modernistická stavba knižní věže přezdívané „Věž moudrosti“.
V knihovní věži, která je součástí Fakulty Umění a Filosofie, je umístěno více jak 3 miliony knih. Jde o betonovou konstrukci budovanou za použití tehdy inovativní techniky posuvného bednění. Stavba má tvar řeckého kříže, který má symbolizovat propojení mezi časem a prostorem, mezi nebem a zemí. Roste do výšky 20 podlaží a ukrývá ještě další čtyři pod terénem. Vertikalita věže je podtržená horizontální výrazem interiéru čítárny s dlouhými stoly. V severní části se nachází čítárna rukopisů chráněná před přímým denním světlem. Naopak prosvětlené obdélníkové nádvoří nabízí příjemné pobývání na sluníčku.
Věž byla slavnostně otevřena v roce 1942 a uznána jako památka v roce 1992. Po 70 letech od jejího postavení došlo k důkladné rekonstrukci včetně interiérů. Celá náročná operace je dílem týmu kolem architektů Robbrechta a Daema. Restaurování začalo v roce 2012 a trvalo do roku 2017, kdy Gentská univerzita oslavila 200 roků.
Johana Dostálová, 2022
0 comments
add comment

more buildings from Henry van de Velde