V nových kancelářích pro pražskou pobočku estonského start-upu Pipedrive, není o zábavu nouze. Celou firmu, jejíž byznys stojí na vývoji CRM softwarů, definuje otevřenost a transparentnosti a přísnou hierarchii byste tu hledali marně. Volnomyšlenkářství se promítlo i do pojetí nového pracoviště. Nápaditost spjatá s rafinovanou hravostí strukturovaných materiálů a barev vytváří místo, kde se zaměstnanci cítí jednoduše dobře.
Když se firemní kultura promítne do interiéru
V této netradiční firmě se pracuje v kmenech neboli týmech, které se vždy staví na míru danému projektu. Jeden kmen většinou čítá kolem dvanácti lidí, což museli architekti zohlednit i při dimenzování jednotlivých místností.
V prostorech karlínských kanceláří se celkově nachází osm zasedaček pro nejrůznější příleži-tosti. Jednou se na neformální schůzce můžete posadit na židlích Rocket od Artek, podruhé u vašich nohou rozehrává stůl Pion od Sancal šachovou partii. Nejen vybavení, ale i názvosloví se zde nese v neformálním duchu. Inspiraci světem geek fantasy můžete potkat na Nástupišti 9¾ nebo v baru Narnia.
Velkorysé společenské prostory střídají intimní a tajuplná zákoutí. Příkladem může být třeba sauna, která k estonské kultuře neodmyslitelně patří. "Zaměstnanci ji využívají dennodenně. Musela být opravdu prostorná, protože se tu dokonce konají meetingy," vysvětluje architekt Ján Antal.
Architekti mysleli také na fanoušky high-tech odpočinku: ti jen o kousek dál najdou relaxační místnost s herní konzolí a fotbálkem. Hráčská atmosféra na vás dýchne hned po otevření dveří - výrazná grafika se odráží v tmavé zrcadlové stěně, vínově podbarvený strop dodává na útulnosti. Odsud se vám nebude chtít odcházet.
Z tribuny rovnou na bar
Při vstupu do kanceláří nelze minout velkorysý eventový prostor s posedovým schodištěm. Je potřeba, aby právě probíhající akce nerušila zbytek kanceláře? Není problém, stačí jen zavřít modulární dveře na pojezdu. Pro zvýšení kapacity lze použít i pufy schované v atypické tribuně.
Event pak může pokračovat v místním baru, jehož dominantou je neon, který se nekonečně odráží v zatmavených zrcadlech a napovídá, že v Pipedrive platí heslo "sky is the limit". Abyste se v magickém světě úplně neztratili, architekti v prostoru opakují známé motivy jasanové dýhy a keramické dlažby. "O zaměstnance je tu opravdu skvěle postaráno, nejrůznější vychytávky najdete skoro na každém metru. Well-being je pro firmy stále důležitějším tématem a naším úkolem je v interiéru zohlednit i ty nejvyšší nároky," říká architekt Ján Antal.
Výrazné barvy i zvířecí vzory
Pipedrive si do prostoru přál otisknout také svou vizuální identitu, kterou tvoří mimo autorské grafiky i sytě zelená barva. "Kdybychom ji použili na velkých plochách, působila by rušivě. Proto jsme s ní šetřili a využili ji spíše pro ohraničení prostoru a jemné kontury," vysvětluje Antal. Zelená lemuje například kuchyňku, hlavní dějiště dlouhých ranních snídaní. K posezení zde architekti umístili židle Cyborg Club od Magis, které v sobě snoubí přírodno v podobě proutí a technologii využitou na plastové konstrukci. Trefně tak odkazují na firemní princip modern tribe.
Odvážné jsou nejen barvy - kromě zelené se tu objevuje i sytě žlutá, použitá kolem sauny -, ale i kresba dřeva. Pozornost přitahuje třeba výrazná jasanová dýha. "Pracovali jsme s kombinací přírodních materiálů a výrazných barev, které vytvářejí dynamický kontrast a odkazují k digitalitě. Hledali jsme rovnováhu mezi provokativností a neutralitou," popisují architekti.
"Co se týče vybavení kanceláří, východiskem pro nás byly stoly ve tvaru banánu, které jsme do projektu zahrnuli na přání klienta, osvědčily se mu totiž v předchozích prostorech. Na jejich organický tvar jsme navázali dalšími prvky, třeba dřevěnými podhledy v chodbách. Ty zároveň usnadňují orientaci v prostoru, člení ho a zakrývají nevzhlednou techniku na stropech, která tu byla už před naším zásahem," vysvětluje Antal. Zkrátka trochu estetický, trochu funkční prvek. Kus exotické přírody sem kromě dřeva a banánů přináší i tapeta se zvířecími motivy, která kontrastuje s výraznou keramickou dlažbou.
Celý byznys v jedné grafice
Funkce Pipedrivu se promítá i do tapet s černobílými ilustracemi, které vznikly na míru přímo v ateliéru Perspektiv. Jejich autorkou je ilustrátorka Adéla Pivoňková. "Série čtyř grafik znázorňuje hlavní činnosti firmy. Systém CRM softwaru je představen v jednotlivých krocích, a převádí tak abstraktní procesy do vizuální podoby. Černobílá kombinace a styl grafik tvořených převážně z geometrických tvarů odrážejí podobu digitálního světa a současně kanceláři dávají osobitější rozměr," vysvětluje Adéla Pivoňková. "Autorská grafika představuje skvělý způsob, jak podpořit firemní identitu a oživit prostor," dodává Ján Antal.