Rodinný dům v Českém Brodě je postaven v bezprostřední blízkosti železnice, v historickém jádru Českého Brodu. Dům je na velmi malém pozemku.
Návrh vycházel z toho, že koleje frekventované trati Praha-Kolín vedou podél severní hranice pozemku na strmém srázu v těsné blízkosti. Navrhnout dům jako přízemní se pro ochranu vnitřních prostor domu před hlukem jevilo jako nejvýhodnější, přestože na malý pozemek by byl dvoupatrový dům nasnadě. Zároveň je pozemek v centru obce a památková péče požadovala šikmou střechu.
Na základě řízení o výjimce se podařilo prosadit umístění domu na severní hranici pozemku a jižní část zahrady byla navržena jako pobytová. Dům je řešen jako dvojtrakt, oba trakty jsou zastřešeny pultovou střechou. Toto řešení umožnilo navázat na tradiční urbanismus městského domu v jádru města s tím, že od ulice střecha působí jako sedlová, což nakonec obměkčilo i památkáře.
V severním traktu jsou umístěny místnosti zázemí a hlavní obytný prostor, který je otevřen do podkroví. Toto křídlo zároveň tvoří protihlukovou barieru, která chrání ložnice a zahradu s terasou.
Terasa je částečně krytá tak, aby ochránila před deštěm a zastínila obytnou kuchyň v létě.
Část v patře pod pultovou střechou nad místnostmi zázemí je navržena jako rezerva jinak poměrně malého domu. Prostor je otevřený a používá se jako pracovna a prostorná herna pro děti, v budoucnosti případně umožní umístění dalšího pokoje.
Dům je navržen jako zděný z akustických pálených cihel s přidanou minerální izolací větranou mezerou a přizdívkou z pálených cihel. Tato k-ce má skvělé akustické vlastnosti a zároveň režné zdivo materiálově navazuje na doplňkové stavby v zahradách obytných domů typické pro městskou zástavbu z počátku minulého století.
Severní střecha směrem k železnici má nosnou k-ci z dřevěných KLH panelů a je krytá betonovými taškami, což také zajistilo dobrý akustický útlum. Střecha nad ložnicemi je již řešena s otevřenou trámovou k-cí s vídeňským překládaným záklopem.
Interiérům dominují dřevěné prvky z KLH panelů a podlaha z průmyslové mozaiky z dubu.
Šárka Sodomková