Areál farmaceutické společnosti Roche v německém Grenzach-Wyhlenu byl založen před více než sto lety jako první továrna v blízkosti švýcarských hranic. Nyní zde pracuje přibližně 1450 zaměstnanců společnosti Roche Pharma AG (Německo). Architektonické dědictví areálu ukazuje, jak se místo vyvíjelo: od průmyslového areálu, kterému dominovala výroba, k prostředí zaměřenému na člověka, podporující interakci a týmovou spolupráci v průmyslové oblasti.
Víceúčelová budova je již třetí realizací ateliéru Christ&Gantenbein v areálu firmy Roche. Předtím postavili v roce 2011 kancelářskou a technickou budovu. Nejnovější objekt, který je pevně ukotven v historickém kampusu, píše další kapitolu společnosti Roche. Prochází však po formální, prostorové a urbanistické stránce změnami reagujícími na nové požadavky. Posiluje stávající veřejné meziprostory. Po formální stránce navazuje na racionální podobu okolních budov, ale současně působí jako výrazný orientační bod a hlavní přístupový bod do areálu a oslovuje širší komunitu.
Pro víceúčelovou budovu je příznačná prostorová velkorysost. Fasády svou kompozicí připomíná "průmyslový palác", vyjadřuje důstojnost a reprezentativnost. Nároží jsou zdůrazněny křížícími se nosníky, které vyzdvihují specifický konstrukční schéma, a v odkazu na výrobní zázemí vytvářejí vysoce kvalitní, ale současně střídmou eleganci.
Jednoduchý tvar je sestaven z prefabrikovaných betonových dílů od místních stavebních společností. Objekt vysoký 23 metrů má půdorysné rozměry 50 x 36 metrů. Fasáda tvoří horizontální pásy z hliníkových panelů, sloupků, příčlí a pásových oken, což umožňuje vícenásobné vizuální propojení. Nejpozoruhodnější je, že nároží budovy působí otevřeně; to vyplývá z typologického řešení, které přemístilo komunikační prvky do rohů, čímž se uvolnil střed a vznikl rozlehlý centrální prostor bez sloupů.
Hlavní myšlenka celého projektu byla jednoduchá: poskytnout zaměstnancům společnosti Roche velkorysý, nehierarchický prostor pro práci a vzájemné setkávání. Tuto ideu ztělesňuje otevřený půdorys, který vybízí k neomezenému pohybu po jednotlivých podlažích radikálně zbavených sloupů a poskytuje přirozené světlo a výhledy do celého prostoru. Prefabrikované, předpjaté kazetové stropní prvky, které mají průmyslový charakter, dodávají budově její flexibilitu.
Veřejně přístupná vstupní hala v přízemí se otevírá dvoupodlažnímu fóru v prvním a druhém patře s menšími prostory, na které navazují dvě úrovně flexibilních prostor, které vytvářejí základ pro prostředí "od práce k setkávání" a nové způsoby spolupráce. Všechna podlaží jsou propojena schodišti umístěnými v nádvořích. Čtveřice schodišť se znovu a znovu objevují z nečekaných úhlů a odhalují výhledy na okolní krajinu, průmyslové dědictví Roche, sousední město Grenzach-Wyhlen a vzdálené město Basilej.
Praktický interiér umožňuje různorodá setkání, od variabilního sálu s 550 místy, který lze rozdělit na tři samostatné sály, až po prostory pro soustředěnou individuální práci v inkluzivním a nehierarchickém prostředí.
Veškerý nábytek vychází z návrhu společností INCHfurniture ve spolupráci s Christ & Gantenbein; je maximálně flexibilní a modulární. INCHfurniture dovedl tento proces k jedinečnému výsledku: živému interiéru, který cíleně kontrastuje se strohým architektonickým návrhem tím, že jej naplňuje živým variabilním světem na míru vyrobeného nábytku plného radostí ze života.
Christ & Gantenbein