Univerzitní campus Vigo

Campus Universitario de Vigo

Univerzitní campus Vigo
Spolupráce:Elena Rochi, Daniel Rosselló, Xavier Rodríguez, Rafael Herrin-Ferri
Adresa: Rúa do Porto 1, A Xunqueira, Vigo, Španělsko
Investor:Universidad de Vigo, Cidade Universitaris, S.A.
Projekt:02.1999
Realizace:11.2003
Zastavěná plocha:13600 m2
Plocha pozemku:60000 m2


Univerzita v galicijském městě Vigo na severozápadě Španělska byla založena v roce 1990 a dnes čítá přes 20 000 studentů. Vedle areálu školních budov v historickém centru začal od roku 1999 vyrůstat podle návrhu katalánského Enrica Mirallese univerzitní campus A Xunqueira v obci Vilariño deset kilometrů jižně od přístavního města Vigo.
Za uplynulé dvě dekády vznikla v campusu řada budov od různých architektů, ale základy včetně rektorátu a centrálního náměstí definovalo barcelonské studio EMBT. Mirallesův urbanismus plně využívá svažitý pozemek. Nově navržené objekty i komunikace zvýrazňují vrstevnice a vztahují se k okolní přírodě. Miralles se neomezil pouze na návrh domů a ulic, ale také krajinných prvků. Vodní plochy, zalesněné ostrůvky a travnaté valy jsou nedílnou součástí univerzitního campusu dokonale splývajícího s přilehlou krajinou.
Vytvoření hlavního univerzitního náměstí si vyžádalo velké přesuny zeminy, aby částečně vyrovnaly jinak velmi svažité území. Učebny a kanceláře obrácené jižním směrem do údolí jsou umístěny do lineárních clusterů umístěných na zvýšené podnoži podpírané roztančenými sloupy. Z náměstí tak nic nebrání ve výhledu a navíc vzniká systém krytých koridorů, mostů a pergol.
Prostorné chodby obrácené severním směrem do univerzitního náměstí neslouží pouze jako komunikační prvek, ale stupňovité tribuny lze využít o přestávkách více způsoby. Košatá linie začíná na západě u kompaktní budovy rektorátu, postupně se na akademickém náměstí rozevírá až končí na východní straně sportovním areálem (tělocvična, squash a plavecký bazén) zastřešeným odhalenou příhradovou konstrukcí.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od EMBT Arquitectes Associats