Seachange House

Seachange House
Barwon Heads, ospalé městečko na pobřeží, prošlo v posledních dvou dekádách významnými změnami a proměnilo se ve vyhlášenou prázdninovou destinaci státu Victoria. Chtě nechtě, slávu městečku přinesl velmi úspěšný televizní seriál "Sea Change". V seriálu prchal hlavní hrdina z ruchu velkoměsta a právě na pobřeží našel pomalejší, intenzivnější styl života. V městečku vznikla spousta nových ulic se soudobou rezidenční architekturou, současně jsou však původní rybářské chatrče památkově chráněny.

Stejně jako hlavní postava televizního seriálu i naši klienti hledali svou sea change po odchodu do důchodu a prodeji své farmy v západní části Victorie. Strávili několik dovolených v Barwon Heads a hledali pro sebe vhodný dům, který by vyhovoval jejich venkovskému stylu života a současně harmonicky splynul s okolní zástavbou moderních domů na pobřeží. Nakonec zakoupili parcelu v ulici tvořené eklektickou směsicí poválečných plážových domů a moderních rezidencí. Zadání znělo: moderní dům na pláži s malými nároky na údržbu, s výhledem do všech stran.

Umístění domu na parcele vychází z orientace ke světovým stranám. Dům spočívá co nejvíc u jižní hranice pozemku, obytné místnosti jsou orientovány ke slunci na sever. Dispoziční uspořádání ovlivnil zejména požadavek na výhledy do všech stran tak, jak byli klienti zvyklí u svého bývalého domu na rozlehlé farmě.

V přízemí se nachází dvojgaráž orientovaná na východ do ulice. Společenskou část tvoří propojený prostor dvou obývacích pokojů a kuchyně s jídelnou. Z hlavního obytného prostoru lze vstoupit tajnými dveřmi do soukromé části se dvěma ložnicemi. Na obytný prostor navazuje na severu komfortní venkovní terasa. Návrh přízemí byl koncipován s potřebou bezbariérového pohybu majitelů-seniorů.

Menší horní patro je cíleně navržené jako samostatná bytová jednotka. Slouží dětem majitelů a jejich vnukům k prázdninovým pobytům. Obsahuje dvě ložnice, koupelnu a obývací pokoj s exkluzivním výhledem na řeku Barwon.

Dům zkoumá vztah mezi soukromým a veřejným prostorem. Okna obytných místností jsou zakryta mechanicky ovládanými dřevěnými okenicemi. Fasáda působí kompaktně, avšak může reagovat na momentální potřebu prostupu světla do interiéru nebo pohledů do okolí. Efekt se umocní ve večerních hodinách, kdy se rozzáří perforace okenic a odhalí siluety v interiéru. Okenice jsou vyrobeny ze dřeva červeného cedru.

Dům obsahuje ve svém návrhu několika pasivních solárních opatření. Zahloubení fasády v přízemí a přesazení střechy chrání ložnice a obytný prostor před letním sluncem a současně umožňuje nízkému zimnímu slunci prostory vyhřívat. Mezi obývacími pokoji se nachází venkovní terasa chráněná ze tří stran před chladným jižním větrem a současně zastíněná přesahem horního podlaží. Travertinové dlaždice na podlaze akumulují teplo. Dům je příčně provětráván z jižního dvorku, tím pádem přirozeně ochlazován. Dešťová voda je jímána do retenční nádrže o objemu 20 000 litrů a využívána pro splachování toalet a zavlažování zahrady. Na střeše se nacházejí fotovoltaické panely a systém pro solární ohřev vody.

Seachange House hledá optimální rovnováhu mezi investovanými prostředky a dosaženou užitností. Balancuje mezi klientskými ambicemi, místními podmínkami a rozpočtem. Zrealizovali jsme relativně nízkonákladový dům, avšak robustní a moderní, prosvětlený přirozeným světlem. Věříme, že se harmonicky zapojil do okolí a vytvořil v sousedství pozitivní dojem.
0 komentářů
přidat komentář