Rodinný dům ve Slivenci

Rodinný dům ve Slivenci
Dům pro rodinu s dvěma dětmi, jednou lodičkou, výhledy do rozkvetlých třešní a vodopády ze střešních teras.

Racionálně formovaná hmota rodinného domu je jako loď zakotvena v optimální poloze uprostřed sadu, na parcele, která využívá východní a západní slunce a usměrňuje pohledy z interiéru do vegetací bujícího pozemku, v severní části porostlého vysokými borovicemi a v jižní části ovocnými stromy.

Základní objem domu je umístěn ve 2/3 hloubky pozemku na vzdálenějším konci od ulice a je dále tvarován odebíráním (krytý vstup a terasa rodičů) a přidáváním hmoty (střešní terasa). Tímto principem je dosaženo elegantního členitého tvaru, který je jako socha formován dle potřeb svých uživatelů a zároveň je ve své podstatě blízký jednoduchému, energeticky úspornému a hmotově kompaktnímu kvádru.

Fasáda domu je pojednána šedou omítkou s různou hrubostí a metalickým nátěrem, která dům pomáhá lépe "usadit" do zeleně a zároveň jeho hmotu zjemňuje a odlehčuje. Vykouslé niky a ostění teras jsou naopak navrženy ze světlejších tónů omítek nebo dřevěného obkladu a pomáhají tak prosvětlit kouty domu. Hrubozrnná omítka s metalickým nátěrem v kontrastu se stínícími prvky z hladkého pohledového betonu propůjčuje domu neopakovatelnou měnící se strukturu.

Monochromatická barevnost domu a relativní jednoduchost fasád ctí tradici nedalekých barrandovských funkcionalistických vil a naopak nechává uživatelům volnou ruku při výběru a zařízení barevnosti interiéru.

Střešní chrliče z pohledového betonu odvodňují ploché střechy a při pohledu z interiéru je voda stékající po řetezech živelným obrazem přírody. Povrchy střešních a zahradních palub jsou provedeny z termicky upraveného dřeva.

Estetika a materializace střešní terasy je navržena v kontextu investorem oblíbené poetiky lodní paluby. Komín krbu, který svým tvarem evokuje komín parníku je doplněn kapitánským můstkem s kormidlem připevněným na zábradlí terasy. Kapitán domu má odsud dokonalý přehled a výhled na široké i blízké okolí.
0 komentářů
přidat komentář