Představujeme rekonstrukci obytné části statku, ke kterému má rodina investora silné citové pouto. Cílem projektu bylo zachránit objekt po stavební stránce, zachovat atmosféru a ducha domu a zároveň zajistit současný komfort staveb (teplá voda, koupelna, WC), který v domě z 19. století nebyl.
Objekt patří mezi stavby ve stylu jihočeského selského baroka s typickým uspořádáním obytných a hospodářských budov do tvaru "U", které jsou doplněny čelní stěnou s velkou dřevěnou bránou a tvoří tak uzavřený dvůr s typicky zdobeným štítem. Stavení jsou jednopodlažní se sedlovou střechou a půdou. Pod obytnou částí je v malém rozsahu vybudován sklep.
Původní dispozice obytné části statku zahrnovala verandu, černou kuchyni, sednici, dva pokoje, koupelnu s lázeňskými kamny a spíž.
Srdcem objektu byla původní, ale nevyužívaná kachlová kamna. Přáním investora bylo jejich zachování a repase do funkčního stavu, tak aby bylo možno je využít na vytápění objektu. S ohledem na technický stav původních kamen ale bylo nutno vybudovat kamna s ležením znovu. Díky tomu došlo k propojení původní černé kuchyně a sednice v jednu velkou vzdušnou místnost. Dále byla upravena koupelna, kde vanu a lázeňská kamna nahradil sprchový kout, umyvadlo a toaleta. Vstup do koupelny už není z jednoho z pokojů, ale z hlavní obytné místnosti. Ostatní prostory zůstaly dispozičně beze změn.
Nové barevné řešení interiéru vychází z původní světle modré barvy kamen a žluté barvy fasády. Výrazná modrá a žlutá je v interiéru doplněna tlumenou barvou běleného dubu a bílou barvou.
Při zařízení interiéru bylo dbáno na využití mnoha původních prvků, původního nábytku, který byl odborně zrestaurován (truhla, vybavení ložnice, …). Také byly použity některé části původních prvků v nábytku novém. Například kachle zachráněné z původních kamen jsou osazeny do desky jídelního stolu. Kromě své praktické funkce, kdy slouží k odkládání horkých nádob, mají i funkci dekorativní a dále propojují nové řešení s původním stavem a jsou pro obyvatele milou vzpomínkou na původní kachlová kamna.
Podobně jsou použity i skleněné a porcelánové nádoby v kuchyňské skříňce nebo hrnce na kysané zelí coby noční stolky. Nové dubové prvky jsou vyrobeny ze stromu, který před lety během bouřky spadl na pozemku majitele a léta se sušil ve stodole.
Technicky nevyhovující prvky nebo konstrukce byly rekonstruovány nebo nahrazeny novými. Byl vytvořen nový strop, skladba podlahy, nové rozvody vody, kanalizace i elektřiny. Všechna okna i dveře byly repasovány.
Původní kachlová kamna byla po neúspěšných pokusech o zprovoznění rozebrána. Na jejich místě byla postavena kamna nová, která tvarově z původních vychází. Mají stejnou glazuru a dokonce byla vytvořena replika původního ozdobného pásku.