Adresa: Rozdělovská 61, Břevnov, Praha, Česká republika
Investor:Český Červený Kříž
Projekt:2001
Realizace:2003-05
Užitná plocha:1600 m2
Zastavěná plocha:915 m2
Obestavěný prostor:7000 m3
Náklady:38 000 000 CZK


zpět na článek
19 komentářů
Styl
Vích
| 31.07.08 02:38
ta zvlněná strana působí velice obytně přátelsky, to strana z ulice a vestibul dělají dojem rozehrané alternativní školní budovy. Stylově bych ji zařadil raději do dekonstruktivismu než do organické architektury. Je cítit více snaha po rozbití krabice než po sepětí s okolím či s duší seniora.
Milý Víchu
Jan Línek
| 31.07.08 09:11
Co víte o duši seniora,tam mám zřejmě blíže já.
re
Vích
| 31.07.08 11:20
Trochu odpozorovávám od rodičů, kteří hledají útočiště v časem osvědčených pravdách. U vás mám ale pocit, že senior je čilý skotačivý extrovert.
institualizace
Dr. Lusciniol
| 01.08.08 09:09
Omlouvam se predem, pane architekte, snad je to i s mym pribyvajicim letopoctem, ale k tomuto druhu stavby citim urcity odpor, jez pak asi pribarvuje i muj nazor, na zverejnene. Jez, pospicham dodat, je jinak vytvarne celkem zdarile.
Vsechny ty vnitrni pohledy vstupniho prostoru mi vyjadruji presne, co si pod pojmem "instutualizace" lidskeho jedince predstavuji. Ta dvoupatrova rada dveri do (urcite velmi utulnych) kobek mi prilis pripomina i takove "utulny" trochu jineho druhu (treba i tu neslavnou, v blizke Ruzyni). Jeste jenom chybi natazena sit, zabranit tem telesne zdolat schodiste do patra schopnym jedincum, aby svuj jiz ocividne spotrebovany zivot patricne ukoncili?
A nebo se mylim a nepritomnost zachranne site je zamerna, jak by z prilozeneho vyobrazeni vnejsiho balkonku, zcela otevrenemu veskerym vlivum pocasi, a jehoz jine dalsi vyuziti si predstavit nedovedu, vyplyvalo ?
Milý doktore
Jan Línek
| 01.08.08 11:12
Chtěl bych pouze podotknout něco k filozofii malých balkonků,Vaše ostatní představy jsou individuální.Obyvatel bytu v patře má možnost při existenci malého balkonku vystoupit z vnitřního prostoru vně budovy a získat psychicky jistou prostorovou volnost,takže to je to využití ,po kterém se vlastně ptáte.
Jinak k vnitřku-jde vlastně o pavlačový dům se zakrytými pavlačemi velkou šlupkou-tady máte tu ochranu proti vlivům počasí-průběhem doby byl prostot doplněn zelení,což byla také moje představa,ale také řadou blbosti a proto jsou fotografie z onoho stadia před "zútulněním".
Mily pane architekte
Dr. Lusciniol
| 02.08.08 02:37
Dekuji za Vase trpelive vysvetleni. Videno z meho pohledu na tato zarizeni: Jsem rad, ze dopad pripadnych zajemcu o dobrovolny odchod ze zivota bude patricne utlumen bujnou zeleni, aby si pri tom odchodu neublizili. Snad v te zeleni se dostane i na volne visici liany, pro pripadne zajemce.
Take, jako architect, rozumim snaze ukazat dokonane dilo, jeste pred jeho zanesenim haraburdimm zivota. Ale prave to haraburdi pozdeji nejlepe vyzkousi miru uspechu prave pro nej staveneho prostredi. Proto mam rad i fotky jiz patricne zabydlenych baraku.
Asi Vam budu pripadat jako tezko uspokojitelny nevdecnik, ale metr ctverecni "prostorove volnosti", patro nad zemi a to jeste jen ve chvilich prizniveho pocasi, by mi muj den asi neudelal. Tak alespon sest krat sest metru pevniny, kde by si jeden mohl kytku utrhnout, ci vyhrabnout si treba i kedlubnu, to je prece jen neco jineho. Ale to snad nikdo ani za architekturu uz nebere.Snad jeste tak Hertzberger
Kdyz uz bych se jednou nemohl vyhnouti podobne konecne stanici zivota, tak bych si pral aby prave tu moji navrhl zrovna on (jestli je vubec jeste mezi nama?).
Mezitim snim, jak to se mnou prasti, drzeje v ruce frtana, v uzkem kruhu rodinnem, na vrcholu Kilimandzara, prave po hromadnem tam vystupu na pocest mych osmdesatin
Luscioniolovi
Jan Línek
| 02.08.08 05:48
Se zájmem pročítám Vaše přání a představu onoho dobrovolného odchodu ze života držeje v ruce frťana.Toť přání nás starších všech leč život se neřídí našimi přáními,ale jeho cestičky jsou navyspytatelné.Není každému dáno potom žíti tam kde by měl k dizpozici šest krát šest metrů pevniny a s velkým povděkem příjme ubytování v malém bytě,kde za něho platí nájem onen kruh rodinný,neb ve shonu dnešních dnů již čas na společný výstup na vrchol Kilimandžára nezbývá.Radostí již zůstává málo a jednou z nich může být možnost,doufám že se doktore neurazíte,uprdnouti se na malém balkonku v malé výšce a ochutnat třeba na tváři kapky deště.Mé nezabydlené interiery jsou ,alespoň pro mne dostatečně krásné,neboť pak nastoupí vytříbený léty v komunismu pěstěný design hobrových desek s nákazy,príkazy a oznámeními a já bych je musel strhat a narušit klid onoho domu.
Jinak architekt Hertzberger byl také mým favoritem a Vaše poznámka mě vedla vyhledat jeho stránky-je mu 76 let a můžete jistě u něho objednat Vám vyhovující projekt na adrese hrtzbrgr@euronet.nl.
Linkovi
Dr. Lusciniol
| 04.08.08 02:04
U architekta Hertzbergera jsem se poucil prave o tom jeho genialnim predchazeni lidskych pudu. Nez aby si stezoval na "przneni" "sve" architektury jejima uzivatelema, on je zpravidla predbehl a svym ztvarnenim prostoru jim vytycil jejich meze, kterych se oni vetsinou velmi radi chytili. Tak zpravidla ukociroval jejich vlastni dotvareni svych obytnych prostoru. Jestli neni architekt prave od toho, tak pak jiz nevim k cemu je dobry.
Obzvlaste v bydleni, kdyz vidim ze lide se snazi menit neco, co jsem jim "shora seslal" tak asi jsem svoji praci vuci nim dobre neodvedl. Nejspise jsem jim neporozumel, ne ani tak co chteli, ale predevsim proc to chteli. Nebot vzdy se da najit nekolik reseni a architekt je placen najit to, pro zakaznika-uzivatele, pokud mozno nejlepsi.
Vim, ze jste jiz navrhl a postavil techto cekaren na smrt vice, ja zadnou, tak kdo jsem ja, abych Vam radil. Ale presto, ja bych priste tu nastenku navrhl sam (a treba i z te hobry). Proste, if you can't beat them, join them.
A tim prdem jste samozrejme neurazil. Vsak nadarmo se nerika, ze jeden takovy je lepsi nez deset doktoru.
kvalita
abakus
| 04.08.08 09:44
vzhledem k tomu, jak zde pane línku ve všech možných sloupcých vše neustále komentujete = kritizujete, by se dalo očekávat lepší řemeslo. z výše uvedených komentářů si velkopĺepě adorujete s panem víchem, ale na to , aby mě to přesvědčilo o kvalitě, tak skutečně asi budu muset být extrasenilní důchodce, libující si v dětinsky vyhlížejících záležitostech. nic proti jednodužší architektuře, ale vaše tvarosloví, by podle kvality vaší kritiky ostatního zasloužilo hodně učesat.
...ale každému ať je libo dle gusta...
bla.
re kvalita
Vích
| 05.08.08 01:26
lépe v dobrém pokritizovat než ve zlém pohanět.
re re re re re kvalita...
abakus
| 05.08.08 09:54
vy jste pane víchu, toho hanění přece zářný příklad ne?
abakus
A.J.K.
| 05.08.08 10:47
mohl by jste upresnit co to je "ucesane tvaroslovi" a jak by pri pouziti teto metody mel byt Linkuv objekt ucesan - preondulovan?Nebo si to mam vylozit tak,ze "ucesane" jsou sousedni radaky s plastovym bazenem na zahrade ?Osobne povazuji Hvezdu za velice zdarily projekt,ostatne jako velkou vetsinu staveb arch.Linka.
Nesmysly
Jonatán
| 05.08.08 10:30
Abaku, abaku. To už snad přeháníte s osobním napadáním, ne? Vaše příspěvky většinou postrádají hlavu a patu, ale do osobních útoků to snad zacházet nemusí.
Jediné, k čemu se tu vyjadřujete je "dětinské" tvarosloví. V jakém smyslu Vám vadí? Co se zkusit podívat do půdorysu a ne na barvu oken. Architekta Línka jsem nikdy nepovažoval za architekta jednoduŠší architektury. Z vaší záhadně napsané věty vyplývá, že Línka kritizujete za jednoduchost, a poté mu doporučujete návštěvu kadeřníka. Nedává to smysl.

P. Línkovi: Také mě zarazily mrňavé balkoky. Je fajn, že tam je alespoň nějaký kontakt s vnějškem, ale tady si člověk ani pořádně nemůže rozhodit nožky a pod slunečníkem popíjet meltu. Prostě mi nepřijde příjemné tam sedět. Kdyby se venku zopakovala pavlač kontakt by byl (i mezi staříky, což nevím, nakolik je žádoucí) rozhodně silnější, ale neznám souvislosti.
Jinak je jasné, že tento typ staveb vyvolává v každém nikoli příjemné reakce, ale bohužel existovat musí. Jestli to tedy nechceme dělat jako Eskymáci:-P

O tom nakolik je vhodné fotit čerstvou stavbu bez života jsme se tu už kdesi bavili a závěr nikdy není definitivní. Asi platí, že největší architekti jsou ti, jejichž stavby jsou v průběhu své existence stále stejně krásné, ale těch taky asi moc není:-P
Jonatánovi
Jan Línek
| 05.08.08 10:49
Malé balkonky jsem již odzkoušel na stavbě Domova v Týništi následně pak v Benešově.Z této zkušenosti vím,že balkonek v úrovni 1.patra je při výstupu do prostoru vlídný a stáváte se více méně součástí zahrady.V Benešově jsem je dal i do vyššího patra a pocit je nepříliš příznivý-skoro závrať.Podélná pavlač má své problémy s eliminací průběžného tepelného mostu a uživatelé mě nutí ji dělit kvůli soukromí obyvatel-viz Hagibor,kde tato průběžná pavlač je.Pro sociální kontakty jsem ve Hvězdě uvažoval pavlač otevřenou do domovní haly.Jinak dělám celý život vše proto,aby tato zařízení nebyla pouze čekárnou na poslední cestu-mnohdy to není ani otázka architektury,ta může pouze připravit podmínky,které buď budoucí uživatel využije nebo znehodnotí a z objektu udělá "tvrdý ústav".Stáří není dle mne jednoduché období i když jej nedávno jedna moudrá paní nazvala nejkrásnějším obdobím života.
Jonatán
| 05.08.08 12:51
Myslím, že se Vám Vaše snažení daří, ale ani dobrá architektura nedokáže občas úplně zachránit atmosféru místa.
To soukromí chápu a čekal jsem, že je to jeden z důvodů, přesto je balkónek povětrnostně dosti nekrytý, vím, že že se stává, že v domovech mezi obyvateli nevládne vzájemné pochopení. Zkušenost z příbuzenstva, zdaleka ne vlastní.
Chtělo by to ale dodat i fotku zabydlené haly. Bez ohledu na použitý mobiliář. Takhle velký prázdný prostor je opravdovým mementem a vzhledem k účelu budovy nepěknou metaforou.
Gymnázium Orlová
Vích
| 05.08.08 11:15
pane Línek, koukněte prosim na
http://www.archiweb.cz/buildings.php?type=29&action=show&id= 343&comments=show
zajímal by mě váš názor na gymnázium, děkuju a zdravim
Gymnázium Orlová
Vích
| 05.08.08 11:21
pane Línek, koukněte prosim na
http://www.archiweb.cz/buildings.php?type=29&action=show&id= 343&comments=show
zajímal by mě váš názor na gymnázium, děkuju a zdravim
Gymnázium
Jan Línek
| 06.08.08 12:07
Já si většinou nedovoluji kritizovat práci kolegů architektů,pokud se týče mých vstupů za které jsem dnes dostal kopanec výše,tak se týkají spíše oblasti etiky či teorie tvorby.Pokud se týče gymnazia,tak tedy se plně ztotožňuji s doprovodným článkem architekta Kratochvíla.Pepa Kiszka patří k nám prznitelům architektury,kteří se po odpoutání od předrevoluční panelové materiálové základny snažili hledat cestu mimo minimalistické kompozice v dynamických kompozicích organické architektury často přecházející v dekonstruktivizmus.Gymnazium bylo pro nás v ranném porevolučním období takovým určitým manifestem,že to jde.K nějakému hlubšímu rozboru se neodvažuji,protože jsem jej v reálu neviděl.
Gymnázium
Vích
| 06.08.08 06:08
Dobře míněná a mířená kritika je živá voda architektury. Děkuji za reakci, to jsem rád, že jste mi určitý názorový souběh potvrdil.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

Více staveb od Jan Línek, Věra Dubská, Josef Kolář