Neues Museum

Neues Museum
Spoluautor: Julian Harrap
Instalace:Michele de Lucchi
Adresa: Genthiner Straße 38, Museumsinsel, Berlín, Německo
Investor:Stiftung Preußischer Kulturbesitz
Realizace:2003 - 17.10.2009
Užitná plocha:20500 m2


Nové muzeum (Neues Museum) na berlínském Muzejním ostrově (Museumsinsel) navrhl Friedrich August Stüler a bylo postaveno v období 1841 až 1859. Rozsáhlé bombardování během 2. světové války zanechalo budovu v ruinách. Mnoho částí zcela zmizelo a další byly vážně poškozeny. Po válce se uskutečněno několik pokusů o opravu, ale převážná část stavby zůstala odkrytá. V roce 1997 zvítězila kancelář David Chipperfield Architects – společně s Julianem Harrapem – v mezinárodní soutěži na přestavbu Neues Museum.
Hlavním cílem projektu bylo dokončit původní hmotu a zahrnout do něj opravu a obnovu částí, které zbyly po zkáze 2. světové války. Původní místnosti byly rekonstruovány v nové stavební částí, která vytváří spojitost se stávající konstrukcí. Archeologická obnova se řídila pokyny Benátské charty respektující historické složení v jeho různých dochovaných stádiích.
Všechny mezery v stávající struktuře byly vyplněny, aniž by se snažili nějak konkurovat původní hmotě svým jasným výrazem nebo povrchem. Obnova a opravy stávajících části se řídily ideou, že by původní konstrukce měla být zdůrazněna v jejích prostorových souvislostech a původním materiály / nový materiál odráží ztracené části aniž by je však napodoboval.
Nové výstavní místnosti jsou vybudovány z velkoformátových prefabrikátů složených z bílého cementu s příměsí saského mramoru. Ze stejných betonových prvků je vytvořeno nové hlavní schodiště opakující to původní, aniž by však bylo jeho replikou. Nové schodiště se nachází ve velkolepém sálu, který je zachován pouze jako cihlový objem zbavený své původní výzdoby.
Další nové objemy / severozápadní křídlo s egyptskou dvoranou a Apolónovým rizalitem, apsida v řecké dvoraně a jižní dóm / jsou postaveny z již jednou použitých ručně vyrobených cihel doplňujících zachované části. Obnovení a doplnění nejvíce zachované kolonády na východní a jižní straně Neues Museum znovu navozuje předválečný stav. Nová stavba, James Simon Galery, vznikne mezi Neues Museum a Sprévou, čímž zopakuje urbanistickou kompozici před rokem 1938.
Neues Museum bylo po více jak šedesáti letech chátrání znovuotevřeno veřejnosti v září 2009. Jedná se o třetí rekonstruovanou stavbu na Museumsinsel, vystavující sbírky Egyptského muzea a Prehistorického muzea. V blízké době budou v muzeu nainstalovány vitríny, stojany a podstavce navržené Michele de Lucchi.
David Chipperfield Architects
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...
ondrejcisler
22.05.10 04:58
James Simon Gallery
Petr Šmídek
22.05.10 07:41
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od David Chipperfield