Alvar Aalto, zakladatel moderní finské architektury, vyprojektoval národní pavilon v areálu benátského Giardini di Castello jako dočasnou stavbu, než
Sverre Fehn dokončí společný
Skandinávský pavilon. Snadno demontovatelná stavba byla v polovině 50. let přivezena z Finska na místo. Ze sezónního provizoria řešícího aktuální nedostatek výstavních ploch se nakonec můžeme těšit i my po 64 letech. Aalto dřevěná konstrukce je inovativní hned po několika stránkách. Objekt s výstavní plochou kolem 100 m² spočívá na netradičním lichoběžníkovém půdorysu. Aalto zde prvně použil střešní světlík distribuující rozptýlené paprsky a současně vytvářející skultpturální podhled. Součástí návrhu bylo také řešení výstavního systému v nakloněných vitrínách podél stěn.
Pro Aalta byla při návrhu důležitá modularita jako prostředek zefektivnění výrobního procesu. Pavilon měl být hmatatelným důkazem finského moderního průmyslu (prefabrikované panely) a současně řemeslné tradice (komplikovaný světlík). Obvodový plášť z modře natřených dřevěných panelů ztužuje trojice předsazených bíle natřených trojúhelníkových rámů. Kromě hlavního vstupu v nejužší části se pavilon otevírá také vzadu a umožňuje volný průchod z galerie rovnou do parku. Po dokončení společného skandinávského pavilonu v roce 1962 nabídlo Finsko Aaltův pavilon k pronájmu dalším zemím, ale od nového milénia zde opět představuje své národní expozice. V roce 2004 se tu uskutečnila výstava zaměřená na soudobou dřevěnou architekturu ve Finsku.