eMBe

pivovar a restaurace

eMBe
Mladá Boleslav má svůj první pivovar! Přímo v podhradí, pár minut pěší chůze od Staroměstského náměstí, se nachází historická průmyslová zóna, která nyní prochází postupnou obnovou. Budova bývalé barokní sladovny byla v průběhu staletí přestavována k řadě průmyslových účelů, v druhé polovině minulého století chátrala a nyní zde na téměř zapomenutou tradici navázal nově otevřený eMBe pivovar. Vyrábí pět druhů řemeslných piv dle vlastních receptur a součástí projektu je i prostorná restaurace.

Koncept návrhu je inspirován charakterem Mladé Boleslavi, českým leaderem v automobilovém průmyslu. Již samotný název pivovaru je odvozen od jména města, nebo chcete-li od legendárního modelu vozu Škoda a tento příběh se prolíná celou jeho identitou. Projekt provází od loga a jeho aplikace až po návrh interiéru. I když by se mohlo zdát, že pivo a automobily jsou převážně pánskou záležitostí, za autorstvím projektu stojí několik žen. Od prvních myšlenek za projektem stojí architektky Barbora Mluvková a Ivana Dušičková ze studia Konceptual.

"Když jsem s investorem poprvé prostory bývalé sladovny navštívila, bylo mi jasné, že automobilová současnost Mladé Boleslavi a industriální minulost místa bude hrát v projektu výraznou roli. Model Škoda 1000 MB je opravdu světoznámý designový kousek, a když jsme přemýšlely, jak celý koncept pojmout, inspirace touto legendou zvítězila." říká Barbora Mluvková.

Prostor restaurace se skládá ze tří částí s odlišnou atmosférou. Hlavní sál je koncipován jako pivnice, kde u sousedských stolů může posedět velká skupina přátel nebo si jednotlivci a menší skupinky přisedávají k sobě. Plynule se přechází do místnosti s varnami, ta večer nabízí klidnější atmosféru a přes den se přímo zde vaří pivo. Uprostřed místnosti je pod skleněným poklopem odhalena původní studna. Ležácký sklad na prostor varen navazuje a je propojen s restaurací proskleným průhledem. Další ležácké tanky jsou umístěny v chodbě spojující výčep a varny. Pivo na čep putuje přímo z těchto tanků. Třetím charakterem posezení, který restaurace nabízí, je salónek vhodný pro uzavřenou společnost.

Jak již bylo řečeno, samotný návrh interiéru byl inspirován industriální historií místa a designem modelu Škoda 1000 MB. Výrazným prvkem interiéru jsou svítidla. Originální nůžková nástěnná svítidla dříve osvětlovala pracovní ponky v továrně. Ostatní svítidla naopak odkazují na reflektory tohoto vozu. Svítidlo nad výčepním pultem je vyrobeno přímo z repasovaných originálních reflektorů ze zmíněného modelu Škoda. Lavice a křesla evokují čalounění tohoto automobilu.

Odhaleny a opraveny byly cenné původní prvky jako cihelné klenby a kamenné sloupy, chybějící cihelná dlažba byla doplněna. Veškeré zámečnické prvky v interiéru jsou černé nebo měděné, nerez je použita pouze v případě gastronomických a pivovarských technologií. Kovářská čerň odkazuje na průmyslovou minulost objektu, měď koresponduje s materiálem varen. Tento koncept se odráží i na toaletách, kde jsou veškeré baterie a kování černé, madla a konstrukce sanitárních příček naopak měděné. Aby kov nepůsobil příliš tvrdě, je vše doplněno o dubový masiv. V případě sousedských stolů se jedná o dřevěné masivní desky dlouhé přes tři metry.

Vizuální identita je také inspirována vozem Škoda 1000 MB. Ať se jedná o elegantní tvar volantu, typografii odvozenou od emblému modelu nebo ilustrace auta samotného. Propojuje upravené fotografie s dobovou tématikou s moderní typografií a nadčasovou paletou barev. Logo pivovaru bylo použito v mnoha aplikacích jako jsou pivní sklenice, označení exteriéru, interiérové dekorace, uniformy personálu nebo dárkové poukazy. Součástí projektu byla i tvorba webového designu a pravidel aplikace vizuální identity.

Koncept restaurace s pivovarem byl navržen Barborou Mluvkovou a odráží se v celém projektu od jeho názvu až po návrh interiéru. Andreea Bora prvotní inspiraci obohatila návrhem vizuální identity. Tato spolupráce mezi dvěma ženami vedla ke komplexnímu návrhu pivovaru a restaurace s jedinečnou identitou, která prostupuje celým projektem a přesto neopouští prvotní ideu.
0 komentářů
přidat komentář