Zadání nebylo z těch nejsnadnějších: citlivě zasadit rodinný dům na svažitý a tvarově atypický pozemek v husté vesnické zástavbě.
Výhled. To byl element, který hrál na pozemku prim. Jenže jak zajistit výhled ze všech pokojů, když se pozemek směrem k výhledu kónicky zužuje?
Základem návrhu domu ve velmi husté zástavbě malebné moravské vesnice je jednoduchá obdélníková hmota volně položená na svahu. Díky tomu ve spodní části přirozeně vzniká kryté parkovací stání a na něj navazující krytý vstup do obytných částí.
Jednotlivé ložnice jsou v půdorysu mírně pootočeny, a mohou se tak úzkými okny otevřít k výhledům na náves. "Dům je takový nenápadný rebel. Dodržuje sice veškeré prvky tradiční vesnické architektury, jako je obdélníková hmota se sedlovou střechou, ale zároveň tak trochu rebeluje: například velkorysým proskleným průčelím nebo vyosenými střílnami v ložnicích," popisuje nejvýraznější prvky řešení architekt Miroslav Stach ze studia boq architekti.
Dům nemá zahradu. Velmi příjemně ji však zastoupí velkorysá terasa, ze které jsou ty nejkrásnější výhledy na vesnici.
Lovec výhledů
Po vstoupení do domu se z předsíně dostaneme do chodbičky, která propojuje soukromou a veřejnou část domu. Obytný prostor na vás na první dojem dýchne velkorysostí. Je převýšený a otevírá se až do krovu, celé průčelí je prosklené a otevřené směrem k návsi.
Ložnice se nacházejí v zadní části domu a díky zmíněnému mírnému pootočení půdorysu se také otevírají směrem ke krásnému výhledu. Výrazně menší prosklení jim však dodává úplně odlišnou a velmi útulnou atmosféru poskytující pocit bezpečí.
Dům si na nic nehraje a vybrané materiály mluví samy za sebe. Spodní část domu sedí na stěnách ze ztraceného bednění, zatížení je vyneseno přiznanými ocelovými profily.
Návrh pracuje s dřevěným obložením fasády a plechovou krytinou na střeše. Kámen zde má výrazné slovo, a to jak ve formě gabionových opěrných stěn, tak zejména v kamenném dláždění a skládané suché zídce.