Botanická zahrada Praha – Vstupní areál

Botanická zahrada Praha – Vstupní areál
Adresa: Trojská 800/196, Troja, Praha, Česká republika
Investor:Odbor městského investora Magistrátu hl. m. Prahy
Projekt:2008-13
Realizace:2019-21
Plocha pozemku:11000 m2


Stavební řešení: Tomáš Šmejkal, Eva Šmejkalová, Richard Fischer
Statika: Tomáš Bryčka, Pavel Doležal
Komunikace: Pavel Vychodil
Vodní hospodářství: Zdeněk Hrách, Petr Richter
Elektro: Predrag Laketič
Vytápění: Petr Vacek
Vzduchotechnika: Martin Lučanský
Plyn: Ladislav Laštovka
Požární bezpečnost: Jaroslav Laurin
Fotografie: Petra Hajská
Botanická zahrada v Troji je výrazně ovlivněna prostředím, ve kterém se nachází - půvabná přírodní scenérie, morfologie terénu, kontext místa a jeho historie. Stejně je tomu i u návrhu nového vstupního areálu u skleníku Fata Morgana.
V době zadání projektu stál v řešeném prostoru, v prudkém svahu pod lesem, pouze skleník Fata Morgana od architekta Zdeňka Deyla. Naším úkolem bylo navrhnout v jeho blízkosti dostatečně dimenzovaný vstupní areál zahrady a rozsáhlé technické a provozní zázemí s řadou velmi různorodých objektů a provozů včetně velkého vědeckého skleníku. To vše bylo potřeba uspořádat tak, aby byla zachována dominantní pozice skleníku – jednoho z klíčových expozičních objektů zahrady.
Navrhli jsme sjednocující systém – kompozici velkých, ortogonálně členěných teras, která křivce skleníku nekonkuruje, naopak zvýrazňuje její výjimečnost: skleník je hlavní cíl, nejdůležitější budova této části zahrady. Terasovitě uspořádaný vstupní prostor je mu podřízen, tvoří jeho „podnož“, do které jsou „vkládány“ všechny potřebné provozní objekty a zároveň nabízí vhodné podmínky pro vytvoření botanické expozice. Z původní „cesty do prudkého svahu“ se stal prostor, kde je příjemné trávit čas – prostor členěný na řadu míst vhodných pro zastavení, pro sledování expozic, kontakt s vodními prvky, výhledy do okolí.
Důležitým prvkem návrhu je umístění restaurace přímo u vstupu, což umožňuje využití i mimo provozní hodiny botanické zahrady. Areál zahrady se momentem skončení návštěvních hodin neuzavírá vůči svému okolí – restaurace obohatí veřejný prostor okolní rezidenční čtvrti.
Jsou použity materiály, které budou časem přirozeně stárnout – kámen, sklo, beton, ocel, corten. Záměrem je, aby se terasy a opěrné zdi postupně propojily s vegetační složkou expozic. Nebo ještě lépe – aby je vegetace zcela ovládla.
AND architektonický atelier
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
krásné
Tomáš Hájek
12.11.24 02:01
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od AND architektonický atelier