Byt, kde se vše točí kolem kuchyňského ostrůvku
Už první kroky po vstupu do bytu v novostavbě Ponávka Tower vás zavedou k netradičně pojatému kuchyňskému ostrůvku. Ten se společně s výhledem na brněnské dominanty stal ústředním bodem celého interiéru.
Interiérové studio Postrop kladlo důraz na propojení celého prostoru a jeho prosvětlení. Pracovalo proto se subtilní průsvitnou příčkou a variabilními dělícími závěsy. "Naším cílem nebylo vytvořit interiér, který bude křičet do světa, ale prostor, který dá vyniknout výhledu. Ten je tu unikátní a proto jsme ho naším návrhem chtěli podtrhnout," uvádí Josef Řehák, autor návrhu a zakladatel studia Postrop.
Jedním z klíčových prvků tohoto projektu je kuchyňský ostrůvek, který se stává skutečným centrem. "Na rozdíl od běžného uspořádání, kdy je ostrůvek situován paralelně s kuchyňskou linkou, zde jeho délka směřuje kolmo k ní a výrazně vstupuje do celého prostoru. Toto prodloužení může sloužit jako rozšíření pracovní plochy, ale i jako ideální místo pro setkání," popisuje Natálie Kupka, spoluautorka projektu. Ostrůvek propojuje kuchyňský a obytný prostor a stává se přirozeným středem celého bytu. Zároveň nabízí možnost pohodlného sezení pro větší počet lidí.
Světlo, prostor a umění
Projekt byl navržen s ohledem na přirozené světlo, které do bytu vnáší novou energii. "Velká chodba, která původně postrádala denní světlo, byla upravena instalací skleněné příčky a dveří, čímž se umožnilo proudění světla do této oblasti. Využili jsme jemně zabarvené sklo se strukturou, které má hloubku a vytváří zajímavou atmosféru," popisuje designér Josef Řehák. Z obytné strany perforovaná příčka vytvořila příjemný kout, který nabízí klidné místo pro relaxaci doplněný o možnost prostor oddělit od zbytku bytu variabilními závěsy.
V interiéru najdeme také díla malíře Václava Kočího. Jejich barevnost harmonizuje s celkovým pojetím interiéru a podtrhuje myšlenku, že tmavě zelený akcent v bytě není omezující, ale naopak umožňuje flexibilitu a otevřenost pro budoucí změny.
Detailní zpracování a kovové prvky
Lomenou bílou v celém bytě doplňují zelené detaily - dvířka z perforovaného kovu, jemné zámečnické detaily i pečlivě vybrané produkty. Madla navržená přímo pro tento byt a zámečnické prvky dodávají prostoru jedinečný charakter a propojují všechny jeho místnosti. "Detaily, se kterými jsme si tu hráli, by nebylo možné vytvořit bez sehraného týmu dodavetelů. Jsou to blázni, kteří jsou ochotní se s námi pustit i do řešení, které běžně nedělají," uzavírá Řehák.
Plocha bytu: 113 m²
Od uzavřených koutů k otevřenému prostoru
Interiérové studio Postrop přetvořilo dispozici malého bytu v Ponávka Tower tak, aby maximalizovalo funkčnost i estetickou hodnotu prostoru. Původní rozvržení prošlo zásadní proměnou, která zdůrazňuje kuchyň jako centrum života v bytě a propojuje všechny hlavní zóny plynulým a harmonickým způsobem.
Původní rozložení bytu nabízelo kuchyň odsunutou do jednoho z rohů. Studio Postrop ji přesunulo do středu dispozice, čímž nejen rozšířilo její využití, ale také propojilo obytnou část s pracovním koutem. Výsledkem je vzdušnější prostor, který podporuje interakci mezi jednotlivými funkcemi bytu. "I přes malou velikost bytu se podařilo vytvořit rozmanité zóny s odlišnou atmosférou. Závěsy, které používáme pro rozdělení prostoru, dodávají prostoru útulnost a umožňují variabilitu podle denní doby nebo potřeb obyvatel," popisuje zakladatel studia a autor návrhu Josef Řehák.
Dřevo jako základ, kov jako kontrast
Dominantním prvkem interiéru je dýhovaná úložná stěna, která se táhne od vstupní chodby přes kuchyň až k pracovnímu koutu. Kuchyňský ostrůvek je vizuálně odlehčen zrcadlovými nikami a otevřenými policemi, což mu dodává subtilnější výraz.
Kontrastním materiálem k dýze jsou skříňky s perforovaným kovem v temně zeleném odstínu. "Zvolili jsme zelený akcent, zároveň jsme chtěli majitelům ukázat, že jeho volba je do budoucna nijak nesvazuje. Celý interiér například doplňují umělecká díla od malíře Václava Kočího, která dodávají barevnou dynamiku a ukazují, že prostor není uzamčený do jednoho akcentu, ale zůstává otevřený dalšímu vývoji," komentuje Natálie Kupka, spoluautorka návrhu.
Změna dispozice
Jelikož se jedná o novostavbu a interiérové studio Postrop bylo přizváno už ve chvíli výstavby, mohlo výrazněji zasáhnout do samotné dispozice. "Dlouhodobě ukazujeme, že návrh interiéru není o výběru křesílek nebo barev, ale i vytváření funkčního prostoru pro život. Tady to znamenalo zásadní změnu dispozice, která výrazně zvýšila komfort i využitelnost prostoru, který mají jeho obyvatelé k dispozici," dodává k přístupu k návrhu Řehák.
Zásah do dispozice umožnil vznik prostorné koupelny a malé prádelny. "Přestože jde o byt s menší metráží, díky chytrému dispozičnímu řešení se do prostoru vměstnalo hodně úložných prostor, koupelna s vanou ale i plnohodnotné pracovní místo pro práci z domova," popisuje Řehák.
Nový interiér v Ponávka Tower je důkazem, že promyšlená změna dispozice může přinést do malého prostoru vzdušnost, funkčnost i estetickou kvalitu.
Plocha bytu: 62 m²