Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
O jiné kultuře I.
aneb jak jsme se koupali poprvé
Těšili jsme se na to. Nemohli jsme ani jinak. Těšili jsme se na to od té doby, co se nám podařilo prosadit do novostavby haly nerezové bazény. Těšili jsme se, jak se v nich jako první vykoupeme a k odpočinku spočineme v nerezové náruči teplejší vířivky (34°C) obklopené těmi nejúžasnějšími pohledovými betony v objektu. Představovali jsme si, jak se z vířivky budeme dívat na Špilberk a pustíme si k tomu všechny ty vzduchovače, bublinky a podvodní světla, jako malou náplast za všechna ta úmorná a zdlouhavá hádání před stavbou i během stavby. Netrpělivě jsme sledovali počínání pracovníků rakouského dodavatele, který kromě bazénů vyrábí též zbraně a příbory. Aby dílo bylo dokonalé, vyměnili jsme původní plastové roštnice kolem bazénu za nerezové a případné navýšení financí dorovnali z nepostaveného tobogánu. Pozorovali jsme, jak se na samonosnou kostru navařují nerezové ohýbané plechy bočnic a ty se vzápětí svařují do celkové neprodyšné vany. Podivovali jsme se nad pískem dole, na který se úplně na závěr pokládá dno. Fotili jsme si se zalíbením detaily schůdků, zakomponovaných do bočních stěn a dolaďovali výslednou podobu z normy povinných tabulek pro označení hloubky vody. V samém nadšení jsme dokonce přehlédli jejich nepečlivou finální instalaci. A s jistou škodolibostí jsme četli o zpoždění výstavby venkovního areálu ve Znojmě, vybaveného rovněž nerezovými bazény. Budeme první!

No a pak to přišlo. Bazén se napouštěl několik dní a my už to nemohli vydržet. Vzali jsme tedy plavky a vyrazili jsme ho pokřtít ještě před úplným napuštěním. Na místě samotném jsme si nemohli vynachválit zapadající sluníčko, které ze západu prosvětlovalo halu i vodu v bazénu. Pozorovali jsme průsvity paprsků mléčným sklem vířivky, jakož i prasátka světel odražených z vodní hladiny přímo na travertinový obklad v hale.
Nebyli jsme však ani první, ani sami. Ukrajinští dělníci již jakoby odedávna "okupovali" vířivku a zčásti se mydlili ve sprchách či přímo před bazénem. Všichni byli nazí a my jen konsternovaně přihlíželi, jak nadšeně, hned po namydlení, skáčou přímo do bazénu, aby ze sebe smyli to mýdlo. Nevěděli jsme, co máme vlastně dělat, tak jsme neudělali vůbec nic, jen jsme se rychle převlékli do plavek a po osprchování vlezli do bazénu. Když nám pak jeden z Ukrajinců rusky vykládal, že umí dobře plavat, protože během vojny sloužil na ponorce, jen jsme přikyvovali a mírně křečovitě se usmívali.
(fotografie Anny Kovačič převzata z časopisu Dolce Vita)


Ing. arch. Antonín Novák

Ateliér DRNH

bývalý člen Obecního domu Brno,
externí pedagog na FA VUT (s J. Oplatkem, D. Glosovou)
Autor: Antonín Novák, 13.10.06 20:35
Návštěvnost: 8419 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.