Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
O Studánce, aneb jak jsme soutěžili s kýčem

"Tak takhle nějak mi to archále udělej", řekl známý brněnský podnikatel a zabodl prst do fotografie vily na lesklých stránkách dámského časopisu.
Zděsil jsem se, vzápětí pak pookřál. Byla to totiž Tugendhatka.
"V tom funkcionalistickým stylu", dodal.
"Ejhle, k čemu všemu jsou tyhle dámské časopisy vhodné, sláva jim", pomyslel jsem si, a slíbil vymyslet dům moderní a atraktivní, úměrný lokalitě i zadání.

A tak jsme také učinili. Vymysleli jsme menší bytový dům s bazénem v suterénu a hospůdkou v přízemí, jak si to zadavatel přál. Koncept objektu jsme odvodili z místa samého, z jeho různorodosti a nespojitosti, kterou jsme přepsali do pěti barevných obvodových stěn, které se navzájem nedotýkaly. V místě největšího rozevření stěn byl logicky vchod do hospůdky, jejíž veškerý interiér měl být ze světlého dřeva. Těšili jsme se na průhledy ven podél barevných zdí a na užaslé pohledy kolemjdoucích chodců. Vyřídili jsme všechna nutná razítka včetně souhlasů památkářů i Hlavního architekta. Pak se ale vše zadrhlo. Majitel příjezdové komunikace odmítl dát souhlasné stanovisko, pokud mu podnikatel nezaplatí jakýsi dávný dluh. Ten se však mezitím zamiloval do představy realizace domu podle obrázků insitního malíře Libora Vojkůvky. Nechal si kolegy architekty zhotovit potřebnou projektovou dokumentaci onoho pohádkového domečku a dal ji na projednání dotčeným orgánům. Na Útvaru hlavního architekta si však někdo vzpomněl, že se dotyčná lokalita nalézá uvnitř městské památkové rezervace a je tedy nutné vypsat na její architektonické řešení soutěž, nebo alespoň vybrat ze tří různých variant. Aby tedy učinili vyhláškám zadost, shromáždili celkem tři studie k posuzování. Tu naši, onu pohádkovou variantu dle Libora Vojkůvky a návrh architekta Písaříka, který jej navrhoval pro stejného investora před námi. A tak jsme, aniž jsme o tom tušili, soutěžili o přízeň zástupců a především zástupkyň samosprávy, památkářů, stavebního úřadu a Útvaru hlavního architekta. Prohra to byla, alespoň dle zápisu z jednání, totální, neboť prakticky všichni zúčastnění se jednoznačně shodli na vítězství Vojkůvkova pohádkového domečku.

Proč se nakonec ani tento návrh nepostavil vlastně nevím. Bývalý brněnský podnikatel teď podniká jakožto slovenský občan v Bratislavě a dotčenou parcelu zastaví nejspíš rozšířením sousedního objektu fotograf Špaček. A my se dodnes těšíme z barevných vizualizací Studánky na zdech našeho atelieru, a chystáme se někdy v budoucnu, až bude víc času a peněz, udělat k těm vizualizacím i pěkný velký barevný model.


> O tom lustru
> O první realizaci, aneb jak jsme zbořili Metropol
Autor: Antonín Novák, 24.08.06 21:15
Návštěvnost: 8420 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
uff.. Jitka Polakova 03.09.06 17:20
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.