Otevření Arcidiecézního muzea se blíží, unikáty jsou na místě

Zdroj
Martina Šaradínová
Vložil
ČTK
25.05.2006 14:55
Olomouc

Olomouc - Šternberská madona z konce 14. století, sousoší Olivetská hora z poloviny 15. století, barokní monstrance Slunce Moravy či renesanční obraz Madona s rouškou - to jsou jen některé z unikátů, které představí Arcidiecézní muzeum v Olomouci. Instituce, jež je ojedinělá ve střední a východní Evropě, se veřejnosti poprvé otevře 1. června. Lidé si v ní budou moci prohlédnou na 300 exponátů ve stálé expozici a dalších 100 na krátkodobé výstavě Poklady francouzského středověkého umění v českých a moravských sbírkách.

"Expozici jsme koncipovali tak, aby vydržela několik let a postihla vývoj duchovního umění na Moravě, a to ze dvou hledisek. Jednak z toho, co tady vlastně vznikalo za těch tisíc let od Velkomoravské říše, a jednak toho, čím se olomoučtí biskupové a arcibiskupové zabývali, co shromažďovali," řekl dnes ČTK Pavel Zatloukal, ředitel Muzea umění, jehož je Arcidiecézní muzeum součástí. Podle něj se odborníci pokusili vystavit to nejkvalitnější.
Stálou expozici tvoří několik okruhů. Umění olomoucké diecéze chronologicky zachycuje vývoj všech uměleckých oborů, od architektury, malířství až po zlatnické práce. Zahrnuje období od románského stylu až do sklonku 18. století. Další část expozice seznamuje s jednou z nejkvalitnějších středoevropských kolekcí starého malířství. Speciální prostory kabinetu textilu a klenotnice představí unikátní výběr liturgických textilií a zlatnických předmětů od gotiky po baroko.
Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera většina děl vznikla pro kostely. "Jistě je lepší, když například madona je v kostele a pomáhá lidem při modlitbě. Věřím ale, že lidé budou uměleckými díly osloveni i v muzeu. Jsou zhmotněním naší duchovní minulosti, něco nabízejí a mohou leccos provokovat," řekl dnes novinářům arcibiskup. Doplnil, že do některých kostelů, jejichž díla skončila v muzeu, byly pořízeny kopie.
Muzeum umění včetně Arcidiecézního muzea se od června stane státní příspěvkovou organizací. Dosud ho zřizuje Olomoucký kraj, který na Arcidiecézní muzeum loni a letos věnoval 27 milionů korun. "Vnímáme důležitost této instituce a budeme ji podporovat i nadále. Zavazujeme se vůči státu, že příští rok muzeu poskytneme z daňových příjmů 27 milionů korun," řekl dnes novinářům náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák.
Arcidiecézní muzeum vzniká v části národní kulturní památky Přemyslovský hrad. Na návrší je podle archeologů doloženo osídlení v trvání 6000 let. Myšlenka restaurace olomouckého hradu se objevila již koncem 19. století. Základním impulzem k její realizaci se ale stala návštěva papeže Jana Pavla II. v Olomouci. V roce 1998 se uskutečnila architektonická soutěž a o dva roky později se začalo stavět. Rekonstrukce objektu stála zhruba 270 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články