Školu od Karla Řepy Chvaletice opraví bez norských dotací

Vložil
ČTK
20.02.2020 20:50
Karel Řepa


Chvaletice - Město Chvaletice na Pardubicku nepožádá o dotace z norských fondů na opravu bývalé Masarykovy obecní školy od architekta Karla Řepy. Opraví ji postupně s pomocí drobnějších dotací. ČTK to řekla starostka Zdeňka Marková (Čas na změnu). Za dotace mohlo město v budově zřídit muzeum, nákladný by ale byl provoz i doplacení investice.


"Budeme pokračovat v postupné rekonstrukci s dotacemi od státu," řekla starostka. Zastupitelstvo o tom rozhodlo ve středu večer, proti žádosti bylo devět členů, osm jich chtělo o norský příspěvek žádat.

Muzeum by podle projektu stálo 27 milionů korun, deset procent by šlo na investici z městského rozpočtu, milion ročně by stál provoz. Většina zastupitelů byla toho názoru, že by se město mělo věnovat jiným investicím.

Chvaletice opravují školu několik let. Dostávají dotace od Pardubického kraje a ministerstva kultury, kolem milionu až dvou milionů korun ročně. Předloni opravily střechu, od loňska se opravují okna. Jejich oprava potrvá do příštího roku. Interiéry město zatím nerekonstruuje.

Ve škole z roku 1930 byla malotřídka, která tam fungovala do 60. let. Řepa ji vzhledově koncipoval jako vilu a do objektu zakomponoval své oblíbené prvky, půloválné schodiště, betonový kazetový strop a kombinaci cihelného zdiva s nebarevnými cementovými omítkami.

Škola stojí v lokalitě zvané Hornická Čtvrť. Do začátku 50. let minulého století měla asi 100 usedlostí. Když se v místě začala těžit manganová ruda, stát obec postupně vyvlastnil a likvidoval. Rozšíření těžby, které mělo vést také k demolici školy, se nakonec neuskutečnilo. Čvrť bývala centrem obce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články