obdržel jsem jako jeden z adresátů otevřený dopis "Národní knihovna a Klementinum". Děkuji Vám za zájem Váš i Vašich kolegů o rozvoj jedné z nejvýznamnějších kulturních institucí v České republice, Národní knihovny ČR.
Souhlasím s Vámi, že záměr vybudovat pro Národní knihovnu ČR, respektive pro její uživatele novou, moderní budovu, je mimořádně závažný. Ministerstvo kultury, respektive vláda ČR se snažila zajistit nové podmínky, odpovídající moderním službám a měnícím se potřebám uživatelů Národní knihovny ČR, cíleně od roku 2000. Zájem na řešení situace se odráží i v zásadním koncepčním materiálu pro oblast knihoven, Koncepci rozvoje knihoven na léta 2004 – 2010, přijaté usnesením vlády č. 679 ze dne 7. července 2004, kde je jako jeden z dílčích cílů uvedena realizace výstavby a rekonstrukce objektu Národní knihovny ČR.
Stávající sídlo Národní knihovny ČR v Klementinu nevyhovuje moderním světovým trendům poskytování knihovnických a informačních služeb, kdy je maximálně využíváno možnosti volného výběru publikací v oborových a specializovaných studovnách, což dispozice Klementina prakticky vylučují. Uvažovalo se o různých variantách řešení, které se ukázaly z různých příčin jako nevhodné. Jejich realizace by zásadně změnila dispozice národní kulturní památky Klementinum, aniž by se podařilo vybudovat moderní a uživatelsky přívětivou knihovnu. Z tohoto důvodu bylo jako nejlepší řešení zvolena výstavba budovy nové, projektované speciálně pro knihovnický provoz, resp. novodobé fondy a s nimi související služby.
Sdílím s Vámi též zájem na co nejkvalitnějším provedení rekonstrukce stávajícího sídla Národní knihovny ČR, národní kulturní památky Klementinum. Mohu Vás ubezpečit, že na její přípravě se v současné době intenzivně pracuje.
Co se týče Vašeho požadavku na zapojení Univerzity Karlovy, jsem vedením Národní knihovny ČR informován, že se připravuje smlouva o spolupráci mezi oběma institucemi. Rozsah této spolupráce je plně v kompetenci vedení Národní knihovny ČR a ze své pozice nepovažuji za vhodné do ní zasahovat. Chtěl bych zde však zdůraznit, že Národní knihovna ČR má podstatně širší funkce než doplňovat službami fakultní univerzitní knihovny. V souladu se zákonem č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb, v platném znění, je zejména centrem systému knihoven ČR, v jehož rámci vykonává standardizační, koordinační, metodické a další činnosti.
Vážený pane docente, z výše uvedených důvodů nemohu považovat Váš návrh na ustavení další zvláštní pracovní skupiny za účelný. Jak je Vám známo, záležitosti se věnují specializované pracovní týmy i odborní zaměstnanci Ministerstva kultury, o jejichž erudici jsem přesvědčen, tudíž vyčkám závěrů jejich práce.
Na závěr mi dovolte pozastavit se nad poněkud překvapivým tvrzením, obsaženém v dopise, a to že národní konzervační fond je z 80 % archivem literárního braku. Konzervační fond je zejména dokladem písemného kulturního dědictví současnosti pro budoucí generace a rád bych ponechal hodnocení jeho kvality na odbornících z oblasti literatury, kteří však, jak jsem si povšiml, mezi signatáři Vašeho dopisu zastoupeni nejsou.