Z Titova protijaderného bunkru se stala galerie

Vložil
ČTK
27.04.2013 12:45
Konjić (Bosna a Hercegovina) - Jugoslávského vůdce Josipa Broze Tita měl ochránit před případnou jadernou válkou, nyní se z bosenského bunkru stala na tři měsíce galerie. Výstavu umělců z devatenácti zemí světa zde zahájili právě dnes, informovala agentura AP. Bunkr leží osm kilometrů od města Konjić v bosenském pohoří Bjelašnica. Nachází se v hloubce 280 metrů a tvoří ho komplex místností a chodeb ve tvaru písmene U. Celkově se rozkládá na ploše 6500 metrů čtverečních a kdysi v něm byly i nemocnice, dekontaminační místnost a řídící a kontrolní centrum.
    "Umělci pracovali na svých dílech dlouhé měsíce. Exponáty jsou umístěny v téměř stovce místností podzemního labyrintu," uvedl ředitel celého projektu Edo Hožić. Poprvé byl bunkr otevřen pro umělecké účely již před dvěma lety, kdy se zde rovněž konala tříměsíční výstava. Cílem je přeměnit ho na galerii natrvalo.
    Nynější expozice tak trochu připomíná i původní účel, ke kterému byl bunkr určen. Hned první instalace je totiž jen zvuková a jde o napodobeninu hlasitého výbuchu jaderné bomby v blízkosti bunkru. Vstupenka na výstavu stojí jen pět eur (130 korun). Každý z návštěvníků bunkru ale musí mít i povolení od armády, což dokážou zařídit místní turistické agentury.
    Výstavba celého komplexu stála miliardy dolarů a trvalo 26 let, než byl bunkr vybudován. Dokončen byl až v roce 1979, tedy pouhý rok před smrtí jugoslávského komunistického vůdce. O existenci podzemní pevnosti věděl jen Tito a pár dalších vyvolených. A to až do 90. let minulého století. Tajemství se provalilo, až když se Bosna v roce 1992 oddělila od tehdejší Jugoslávie. Nyní je komplex v rukou bosenské armády.
0 komentářů
přidat komentář

Související články