V Berlíně vznikne replika Stavební akademie od SchinkelaBerlín - Rozpočtový výbor německého parlamentu dnes uvolnil 62 milionů eur (1,7 miliardy Kč) na stavbu repliky někdejší Stavební akademie v centru Berlína. Budovu z 19. století od slavného architekta Karla Friedricha Schinkela, kterou silně poškodilo bombardování za druhé světové války, nechal v roce 1962 strhnout komunistický režim bývalé Německé demokratické republiky.


Stavební akademie, která je podle svého architekta známá také jako Schinkelovská, se tak stane další historickou budovou, která se vrátí na mapu německé metropole. V těsném sousedství akademie vzniká totiž už několik let replika městského zámku pruských králů a německých císařů z rodu Hohenzollernů.

V současnosti Stavební akademii, která vznikla ve letech 1832 až 1836 v samotném centru tehdejší pruské metropole, připomíná železná konstrukce potažená plachtou s potiskem imitujícím červenou fasádu. Od roku 2004 tvoří jeden z rohů cihlová replika části budovy v původní velikosti.

Po dostavbě by měla v akademii vzniknout výstava o díle architekta Karla Friedricha Schinkela, který se výrazně podílel na tváři centra Berlína. Projektoval například památník Neue Wache, Koncertní dům, Staré muzeum nebo Friedrichswerderský kostel. Do části budovy akademie by se měla po dokončení nastěhovat zemská knihovna.
0 komentářů
přidat komentář