Třicetimetrový Kristus Spasitel žehná brazilskému Riu už 80 let

Zdroj
Tomáš Dušek
Vložil
ČTK
09.10.2011 13:25
Brazílie

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro - Obří socha žehnajícího Krista patří k  brazilskému Riu de Janeiro stejně neodmyslitelně jako slavná pláž Copacabana, každoroční festival samby nebo chudinské favely. Tři desítky metrů vysoká socha na hoře Corcovado byla slavnostně odhalena před 80 lety, 12. října 1931.
    Nápad postavit na Corcovadu sochu Vykupitele se poprvé objevil v roce 1859. Zrodil se v hlavě kněze Pedra Marii Bosse, který jej přednesl brazilské princezně Isabele. Myšlenka však na dlouhá léta zapadla, a znovu se vynořila až s blížícím se stým výročím vyhlášení nezávislosti země v roce 1822. Mezi tím byla na vrchol hory vybudována železnice, což plánům na stavbu monumentu hrálo do karet.
    Základní kámen sochy Krista byl položen počátkem dubna 1922 a následující rok byl v architektonické soutěži vybrán projekt brazilského inženýra Heitora da Silvy Costy. Socha samotná je nicméně dílem francouzského sochaře Paula Landowského. Práce na stavbě monumentu začaly v roce 1926, a o pět let později, 12. října 1931, bylo dokončené dílo slavnostně odhaleno.
    Socha Krista Spasitele je tvořena železobetonovou konstrukcí, která je zvenčí obložena pláštěm z mastku. Tento mimořádně měkký minerál byl zvolen pro svou matně bílou barvu a snadnou opracovatelnost. Zajímavostí je, že malta použitá při stavbě sochy obsahuje kromě běžných ingrediencí i tak "exotické" složky jako cukr a dokonce velrybí tuk.
    Oproti původním očekáváním se 30 metrů vysoká socha nestala ani tak poutním místem, jako spíš turistickou atrakcí. Z vyhlídkové terasy na jejím úpatí se totiž nabízí jeden z  nejkrásnějších pohledů na Guanabarskou zátoku a Rio de Janeiro. I díky tomu je Socha Krista Spasitele údajně nejnavštěvovanějším místem v Brazílii.
    Kdo nechce absolvovat fyzicky náročnou a zdlouhavou cestu, nechá se na vrcholek Corcovada vyvézt vlakem, který jezdí po nejstarší elektrifikované železniční trati v zemi. Její trasu otevřel před 127 lety druhý a zároveň poslední brazilský císař Pedro II. Od té doby jejích služeb využili například Albert Einstein, princezna Diana či papež Jan Pavel II. Na cestující původně čekal ještě výstup po 220 schodech. V roce 2003 ale bylo schodiště nahrazeno eskalátory a výtahy.
    Na sochu, jež byla před čtyřmi lety v celosvětové anketě zvolena jedním ze sedmi moderních divů světa, jsou Brazilci právem hrdí. Řadu z nich proto loni pohoršila zpráva, že monument pomalovali vandalové. Nápisy černým sprejem jako například "Když kocour není doma, myši mají pré" pokrývaly Kristovu hlavu, paže a hruď. Pachatelé se na sochu dostali po lešení, které u ní stálo kvůli renovaci. Údajně první řádění vandalů od dokončení sochy v roce 1931 označil starosta města Eduardo Paes za "zločin na vlasti". Nápisy se podařilo z matně bílého kamene bezezbytku odstranit.
    Dlouhá léta byl riodejaneirský Kristus se svými 30 metry nejvyšší sochou Ježíše na světě. Teprve v roce 1994 jej trumfnul 34,2 metru vysoký monument Kristus Svornosti, vztyčený v bolívijské Cochabambě. Aktuálně nejvyšší sochou Krista se může od loňska vykázat západopolské městečko Świebodzin. Při započtení pozlacené kovové koruny měří Spasitel 36 metrů a pokud se vezme v úvahu i uměle navršený pahorek, z  něhož socha vyrůstá, jedná se dokonce o více než 52 metrů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články