Spory o mrakodrap Gazpromu symbolizuje Putinovo Rusko

Vložil
ČTK
05.09.2007 18:05
Rusko

Petrohrad

Petrohrad - Záměr ruského plynárenského monopolu Gazprom postavit mrakodrap v historickém Petrohradu je názorným příkladem toho, jak v  Rusku Vladimira Putina fungují moc a vliv, píše agentura Reuters.
    Největší světový producent plynu, ruský státní plynárenský monopol Gazprom chce vybudovat 320 metrů vysoký mrakodrap ze skla a betonu nedaleko městského centra Petrohradu, které Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zařadila na seznam světového dědictví.
    Odpůrci tvrdí, že budova poničí malebné panorama kanálů a barokních paláců. Nejde však jenom o  estetiku. Kampaň proti mrakodrapu se může stát jednou z největších veřejných rebelií v sedmiletém období Putinovy vlády - období, kdy jen zřídkakdy zazní masový nesouhlas. Skutečnost, že Petrohrad je Putinovým rodištěm, dodává sporu na pikantnosti.
    Na protikremelském shromáždění, kterého se v Petrohradě v březnu zúčastnilo na 2000 lidí, bylo transparentů protestujících proti ničení městského architektonického dědictví téměř tolik, jako těch pranýřujících vládní represe.
    Ke kampani se připojili představitelé obvykle klidných kulturních institucí - včetně lidí jako ředitel proslulého petrohradského muzea Ermitáž Michail Piotrovskij.
    Kritici plánu říkají, že na vině jsou mnohé nedostatky Putinova Ruska: státní korporace, které mají téměř neomezenou moc, a byrokratická mašinérie sloužící Kremlu, často však hluchá k veřejnému mínění.
    "Lidé protestují, protože cítí, že úřady nemají v úmyslu brát v potaz jejich názor," míní politolog Vladimir Vasiljev. "Nic z toho, co Gazprom a petrohradské úřady v minulosti udělaly, nenarazilo na silný odpor. A tak si začaly myslet, že všechno, co dělají, je správné a že si mohou dělat, co se jim zachce."
    Stoupenci projektu, k nimž patří i petrohradská gubernátorka Valentina Matvijenková, tvrdí, že je součástí naléhavě potřebné obnovy Petrohradu a že vdechne nový život značně zpustlému koutu města.
    "Udělali jsme ten mrakodrap tak vysoký, aby vypadal harmonicky a krásně. Mohl by být menší, ale to by bylo ošklivé," prohlašuje viceprezident Gazpromněfti, ropné odnože Gazpromu, Alexandr Dybal, který má v plánu zřídit si v mrakodrapu ústředí.
    Kritici poukazují na to, že nová budova bude stát přímo proti chrámu Smolnyj, který postavil v 18. století italský architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli.
    "To není architektura," říká Oleg Jonissjan z petrohradského úřadu pro ochranu kulturního dědictví. "Architektura znamená, že stavba musí zapadat do prostředí. Ta věž by mohla stát ve stepi nebo v Malajsii, ale ne blízko Rastrelliho výtvoru."
    Úřad Matvijenkové se dal slyšet, že zatím nedal oficiální souhlas ke stavbě mrakodrapu, mnozí jsou však přesvědčeni, že je to jen otázka času.
    Pozemek už byl předán Gazpromu spolu se souhlasem k nespecifikované zástavbě. A Matvijenková seděla vedle Alexeje Millera ze společnosti Gazprom CEO na prezentaci, na níž byl předveden vítězný návrh mrakodrapu.
    Nekonala se žádná oficiální veřejná konzultace o budově. Opoziční strana Jabloko požaduje uspořádání referenda, ale místní zákonodárný sbor, ovládaný stoupenci Matvijenkové, rozhodnutí o lidovém hlasování neustále odkládá.
    "Vědí, že prohrají," míní šéf Jabloka v  Petrohradě Maxim Reznik. "Referendum nezapadá do autoritářského modelu. Podle jejich názoru není na lidu, aby rozhodoval, ten je podle nich spodina, veškerá rozhodnutí jsou na šlechtě."
    Způsob, jakým ruská státní hierarchie funguje, poskytuje Gazpromu značný vliv. Od reformy navržené Putinem v roce 2004, která zrušila přímé volby regionálních vůdců, jsou gubernátoři jako Matvijenková zodpovědní Kremlu, nikoliv voličům. A Kreml je propojen s  Gazpromem. Ruský stát v něm má 51procentní kapitálový podíl a předsedou Gazpromu je Dmitrij Medveděv, někdejší šéf kremelské administrativy a nynější první vicepremiér, kterého někteří považují za možného budoucího prezidenta.
    Na plakátu protestní kampaně proti mrakodrapu se skví monstrum podobné Godzille, oblečené do trička s logem Gazpromu a tyčící se nad chrámem Smolnyj. Matvijenková, zobrazená jako členka Komsomolu, mládežnické organizace komunistické strany, salutuje. Nápis na plakátu hlásá: "Gazprom řekl: 'Musí se to udělat!' Komsomol odpověděl: 'Ano, pane!"
18 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
jaký je rozdíl???
já obešel polí pět
05.09.07 10:06
...Žádný...
šakal
06.09.07 02:34
velky
bango
06.09.07 04:10
neporavnatelne
BOO7
06.09.07 05:04
Rozdíl není moc velký
Lukáš Obdržálek
06.09.07 07:35
zobrazit všechny komentáře

Související články