Nová část Vídně má dýchat duchem středoevropského regionu

Zdroj
Zdeněk Polák
Vložil
ČTK
19.12.2006 15:55
Rakousko

Vídeň

Vídeň - Atmosférou středoevropského města, v němž má znít čeština, slovenština či maďarština, má dýchat zcela nová městská část na severovýchodě Vídně. Urbanistický projekt, který má od roku 2008 začít vznikat na bývalém letišti Aspern, počítá s umístěním stálých prezentací měst regionu Centropa a s přílivem studentů z okolních zemí. Píše o tom dnes ve své vídeňské příloze rakouský deník Die Presse.

    Ve Vídni údajně nejambicióznější urbanistický projekt, jehož konkrétní realizaci zpracoval tým švédských architektů, nechce být pouze dalším sídlištěm. Kromě bytů, kanceláří a obchodních center tu mají vzniknout například vědecká a univerzitní zařízení.
    Jako první by se měly na jaře 2008 začít stavět studentské koleje, které přitom zdaleka nemají sloužit jen rakouským studentům, ale cíleně by sem měli být směrováni studenti z České Republiky, Slovenska a Maďarska, později i z dalších zemí.
    V první fázi bude zastavěno 500.000 metrů čtverečních plochy. Současně vznikne prvních 1000 bytů a výrobní podniky. Šéf Vídeňského fondu na podporu hospodářství (WWFF) Bernd Riessland věří, že projekt sehraje důležitou úlohu při integraci regionu Centropa, jenž zahrnuje jižní Moravu, západní Slovensko a Maďarsko a východní Rakousko.
    Tuto zvláštní regionální funkci by měl plnit nejen poskytováním ubytovacích kapacit pro studenty z okolních zemí, ale i tím, že se stane čtvrtí "zastupitelských úřadů" měst okolních zemí. V těchto svých centrech by mohla města od Brna, přes Bratislavu až po Šoproň prezentovat svou kuchyni, kulturu nebo vědecké úspěchy.
    "Například umělci ze Slovenska by mohli mít základnu tam, kde bude přítomna i mezinárodní veřejnost," hledí do budoucna Riessland, který se prý sám začal učit slovensky.
    "Velvyslanectví měst" mají pomoci i zlepšovat komunikaci mezi zeměmi a ve střednědobém horizontu by pak mohly i u nich vzniknout podobné projekty jako ve Vídni. V následujících čtyřech až pěti měsících údajně budou města v okolních zemích dotázána, zda se chtějí na takové spolupráci podílet.
    Letiště Aspern (Flugfeld Aspern), na jehož pozemku multikulturní čtvrť vznikne, začalo sloužit svému původnímu účelu už v roce 1912 a až do druhé světové války zůstalo ústřední základnou rakouského civilního i  vojenského letectví. Po válce jej využívala sovětská armáda. V roce 1954 nahradilo Aspern mezinárodní letiště ve Schwechatu, které je hlavním vídeňským vzdušným přístavem dodnes. Aspern byl definitivně zavřen v roce 1977.
0 komentářů
přidat komentář