Nejvyšší stavba Evropy slaví 40. narozeniny

Zdroj
Šárka Nobilisová
Vložil
ČTK
02.11.2007 11:25
Praha

Moskva/Praha - Podstoupit osobní prohlídku a uvést celé jméno a adresu musel svého času každý, kdo chtěl vstoupit do Sedmého nebe a vidět z výšky 330 metrů ruskou metropoli. Takto příznačně se totiž dodnes jmenuje restaurace, momentálně pro veřejnost uzavřená, na televizní věži Ostankino v Moskvě. Tato nejvyšší stavba Evropy a čtvrtá nejvyšší stavba na světě byla zprovozněna před čtyřiceti lety 5. listopadu u příležitosti 50. výročí Velké říjnové socialistické revoluce.

    Po devět let byla tato pýcha sovětského režimu se svými 540 metry nejvyšší stavbou světa, než ji o 13 metrů předběhla vyhlídková věž CN Tower v kanadském Torontu. Základy pro výstavbu ostankinské jehly, jak je věž přezdívána, se začaly budovat již v srpnu 1960. O rok později však vláda stavbu zastavila, protože se množily obavy, že dané základy tak vysokou věž neunesou. Stavební práce byly obnoveny v dubnu 1963 pod vedením Nikolaje Nikitina.
    V listopadu 1967 začaly z věže vysílat čtyři televizní a tři rozhlasové kanály s dosahem 120 km. Stavba ale pokračovala až do prosince 1968, kdy byla věž otevřena pro veřejnost a kdy mimo jiné vysílač Uragán začal přenášet signál barevné televize. V dalších letech byly postupně instalovány nové vysílače (dnes zabezpečuje věž vysílání 19 televizních a 15 rozhlasových programů), byla zřízena meteorologická stanice a několik vyhlídkových plošin (s částečně prosklenou podlahou). Do otočné restaurace Sedmé nebe jezdilo několik rychlovýtahů, vyrobených v Německu.
    Až do osudného roku 2000 však nebyly na unikátní stavbě, kterou do té doby navštívilo přes 12 milionů lidí, provedeny žádné větší opravy. Ve výšce 475 metrů vypukl 27. srpna 2000 v jednom z technických oddělení požár, který si vyžádal tři oběti a dominantu Moskvy značně poškodil. Ze 149 ocelových lan, která udržovala stabilitu věže, zůstala po požáru jen dvacítka nepoškozených. Tři dny byli obyvatelé Moskvy a okolí bez televizního signálu a věž zůstala od té doby uzavřena veřejnosti. K založení požáru se přihlásili čečenští povstalci, nakonec se ale jako příčina ukázal elektrický zkrat.
    Již od roku 2004 se objevují zprávy, že věž s desítkami kruhových plošin a balkonů bude brzy opět zpřístupněna veřejnosti. Podle letošního prohlášení vedení věže, kterou spravuje pobočka státní Ruské televizní a rozhlasové sítě (RTRS), by se tak mělo stát teď na podzim. Rekonstrukce a modernizace ostankinské věže po požáru z roku 2000 stála zhruba 1,5 miliardy rublů (asi 1,134 miliardy korun).
    Na celém světě sahá nejvýše k nebi (629 metrů) stožár televizního vysílače v Severní Dakotě v USA. Ještě o 16 metrů víc měřil rozhlasový stožár v městečku Gombin nedaleko Varšavy, který se ale v srpnu 1991 zřítil. Nejvyšší budovou na světě (586 metrů) je rozestavěný mrakodrap Burdž Dubaj v metropoli Spojených arabských emirátů, který by po dokončení zhruba za rok měl mít i s anténou přes 800 metrů.
    V Moskvě se nachází i dvě nejvyšší budovy Evropy - 59patrová věž Naběrežnaja v mezinárodním obchodním středisku Moskva-City, která s 268 metry letos překonala o čtyři metry obytný dům Vítězný palác. V ČR stojí nejvyšší budova v Praze na Pankráci (109 metrů), nejvyšší stavbou je vysílač u Českého Brodu (355 metrů). Nejvyšší stavbou v ČR, na níž může turista vystoupit, je věž na pražském Žižkově (216 metrů).
0 komentářů
přidat komentář

Související články