Klikaté vzory na zdech mohou pomoci přehřátým budovám, uvádí studie

Vložil
ČTK
19.08.2024 07:20
USA

New York


New York – Začlenit do zdí budov plastické klikaté vzory by mohlo pomoci s och- lazováním přehřátých staveb – a zároveň snížit množství tepla, které odrážejí zpět do okolí. Uvádí to studie, o níž informoval zpravodajský server The Guardian.


Budovy jsou v současnosti zodpovědné za přibližně 40 procent celosvětové spotřeby energie a podílejí se více než třetinou na celosvětových emisích oxidu uhličitého. Značná část této energie pochází z klimatizace.

Používání klimatizace prudce roste s tím, jak se svět otepluje a jak se zvyšuje počet lidí, kteří si ji mohou dovolit. Emise skleníkových plynů z chlazení by se mohly do roku 2050 více než ztrojnásobit, napsal server NewScientist. Mnoho vědeckých týmů se proto snaží zkoumat možnosti, jak pasivně řešit chlazení, které by tak nebylo závislé na spotřebě energie.

Výzkumný tým pod vedením Qilonga Chenga z Columbijské univerzity v New Yorku vyvinul slibné řešení, které by mohlo pomoci snížit spotřebu energie tím, že přesměruje sluneční energii mimo budovu.

Chengův tým navrhl konstrukci stěny s klikatým vzorem, která může snížit povrchovou teplotu budovy až o tři stupně Celsia ve srovnání s plochými stěnami, aniž by spotřebovala jakoukoli energii. "S takovou konstrukcí můžeme mít chladnější budovy," řekl Cheng. "A můžeme tak snížit spotřebu energie na chlazení."

Konstrukci tvoří stěny s řadou výstupků, které při bočním pohledu vytvářejí klikatý tvar - jako by někdo vzal schody a otočil je naležato. Tato konfigurace využívá radiačního chlazení - pasivní chladicí strategie, která odráží sluneční světlo. Radiační chlazení si v posledním desetiletí získalo pozornost jako energeticky účinný způsob snižování nároků na klimatizaci.

Aby své řešení otestovali, postavili vědci z Chengova týmu metr vysoký model s klikatým i rovným povrchem. Když ho v létě umístili venku v New Jersey, klikatý povrch byl za 24 hodin v průměru o dva stupně Celsia chladnější než rovný povrch a o tři stupně chladnější v době od 13:00 do 14:00.

Podle Chenga je k dispozici řada levných materiálů, které by na tyto ochlazující stěny bylo možné použít. A šlo by také modernizovat stávající budovy, kdyby se přidaly vlnité panely.

Účinek ochlazování interiéru se bude lišit v závislosti na dalších faktorech, jako je velikost oken budovy, ale podle simulací by mohl dosáhnout až dvou stupňů Celsia. To by snížilo spotřebu energie potřebné na chlazení až o čtvrtinu.

Klikaté chladicí stěny by byly vhodné pouze pro teplejší podnebí, protože v chladnějších oblastech by v zimě zvyšovaly potřebu vytápění. Cheng a jeho kolegové ale navrhli i konstrukci s výklopnými "žebry", které by bylo možné vysunout a sklopit podle toho, jestli je třeba teplo absorbovat, nebo odrážet.

Brno - Další čtyři bytové domy zahrnující 188 bytů postaví developerská společnost Domoplan ze skupiny Fipox v takzvaném brněnském Bronxu, vymezeném ulicemi Cejl a Bratislavská. Firma o rozšíření výstavby v těchto místech informovala v tiskové zprávě. V oblasti, která je dlouhodobě spojená s romskou komunitou a sociálně slabými obyvateli, developeři v posledních letech staré domy buď rekonstruují nebo nahrazují novostavbami.

Domoplan aktuálně v bloku mezi Bratislavskou a Cejlem dokončuje stavbu bytového komplexu Pekárenský dvůr s 239 byty a v jeho sousedství v Bratislavské ulici i projekt Block A[rt] s 31 byty.

"Úspěšně jsme završili náš investiční záměr a získali jsme další dům v uliční řadě na Bratislavské. Právě probíhající výstavba Pekárenského dvora se tímto po projektu Block A[rt] rozšiřuje o třetí etapu. Ta symbolicky dokončí rozestavěný komplex a kompletně ho uzavře," uvedl generální ředitel Domoplan Tomáš Vavřík. Původní stavba v Bratislavské půjde k zemi a na jejím místě vyroste bytový dům s 37 byty a terakotovou fasádou.

Další dvě budovy, každou s 34 byty postaví Domoplan v Příční ulici, která je kolmá na Bratislavskou. Na sousedních parcelách Příční 12 a 14 vyrostou dva bytové domy. Výstavba v Příční 14 už začala letos v květnu, v současnosti vznikají základy stavby, na sousední parcele by práce měly začít v prvním čtvrtletí příštího roku.

Projekt Botanica pak vznikne ve Staré ulici, zahrnovat bude 83 bytů. "Momentálně vznikají první architektonické návrhy speciální květinové fasády, která ze dvou bytových domů vytvoří zelenou oázu uprostřed města. Vybudovat vertikální zahrady umožní opláštění s velkoobjemovými květníky pro pěstování rostlin. Kromě 83 bytových jednotek vznikne i společná dvorní terasa. Výstavba bude dle aktuálního plánu zahájena v prvním čtvrtletí příštího roku," doplnil Vavřík.

Kromě výstavby poblíž centra Brna zahájí Domoplan také stavbu multifunkčního komplexu Brixx na pomezí městských částí Bohunice a Starý Lískovec. Areál bude mít po dokončení 409 bytů a 92 ubytovacích jednotek pro studenty, jeho součástí bude zelená piazzeta s obchody, kavárnami a restauracemi.
0 komentářů
přidat komentář