K úmrtí Raimunda Abrahama

Vložil
Petr Šmídek
05.03.2010 20:20
Raimund Abraham

Ve čtvrtek 4. března 2010 zemřel v Los Angeles během dopravní nehody rakousko-americký architekt Raimund Abraham.
Abraham se narodil v roce 1933 ve východním Tyrolsku, vystudoval architekturu ve Štýrském Hradci a čtyři roky pracoval ve Vídni. Od 1964 trvale přesídlil do USA, kde původně učil v Providence a od 70. let v New Yorku na Pratt Institute a později na Cooper Union. V německy mluvících zemích se Abraham proslavil díky knize [Un]Built z roku 1966 spíše jako teoretik než praktikující architekt, ale nakonec postavil v 80. letech v rámci berlínské IBA bytový dům na Friedrichstrasse a na přelomu 90. let také ve Vídni sídliště Traviatagasse. Mezi jeho nejslavnější realizace však patří výšková budova Rakouského kulturního fóra (2002), kterou Kenneth Frampton označil jako „nejvýznamnější moderní stavbu realizovanou na Manhattanu od doby Seagram Building a Guggenheimova muzea z roku 1959“. V stejném roce, kdy bylo dokončeno kulturní fórum, se  Abraham na protest proti účasti Jörga Haidera v rakouské vládě vzdal svého rakouského občanství.
Jeho poslední přednáška se uskutečnila 3. března 2010 na SCI-Arc a nesla název The Profanation of Solitude (Znesvěcení samoty). Následující den zemřel v ranních hodinách v centru Los Angeles během dopravní nehody.

Anthony Vidler, děkan Cooper Union, vyjádřil svůj velký smutek v následujících větách. „Ohromný vizionář, architekt a učitel, jehož silné pouto k architektuře ovlivnilo mnoho generací studentů a přátel. Jeho neutuchající hledání autentičnosti a jeho ostrá kritika povrchnosti nás všechny činila lepšími. Bude velice postrádán.“

Eric Owen Moss, ředitel SCI-Arc během dnešního smutečního setkání vzpomenul na Abrahamovu poslední přednášku, která „stvrdila jeho neutuchající lásku k architektuře a jeho ochotu bojovat za diskuzi o navrhování, tak jak to sám ukazoval. Tato jedinečná a silná Abrahamova obhajoba architektury je nenahraditelná. Moc vás postrádáme.“
0 komentářů
přidat komentář

Související články